latvijaspirts.lv
      
2020. gada 20. janvāris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Zemenes


Ne visi var lietot svaigas zemenes, jo ir novērojamas alerģiskas reakcijas. Parādās ādas izsitumu, nieze, sāpes vēderā, galvas reiboņi, vemšana. Šiem cilvēkiem ieteicams lietot lapu un sakņu uzlējumus un novārījumus. Svaigu ogu sulu nav vēlams lietot grūtniecības, gastrītu (ar paaugstinātu skābes daudzumu) un hronisku apendicītu gadījumos. Ogu sula ir diezgan spēcīgs alergēns.

Svaigus meža zemeņu augļus lieto kā diētisku līdzekli anēmijas, aknu, žultspūšļa, liesas, kuņģa un nieru slimību ārstēšanai un vielu maiņas regulēšanai, kā arī pret ginekoloģiskām asiņošanām. Meža zemenes īpaši noder cukurslimniekiem. Dārza zemeņu laikā tās katram cilvēkam vajadzētu apēst vismaz 5 kilogramus. Jo zemeņu sēkliņas iztīra no zarnām liekos sārņus, kas uzkrājušies ziemas periodā, līdz ar to uzlabojot sirds darbību. Tās normalizē asinsriti. Ogas ieteicams lietot pie sklerozes, hipertonijas, aizcietējumiem, zarnu trakta iekaisumiem, caurejas. Ārstnieciskos nolūkos zemeņu ogas ēd svaigā veidā. Pievieno pienu, saldu krējumu, cukuru, reizēm arī vīnu. Ogām piemīt tonizējoša īpašība. Ieteicams lieto sirds slimību, garīgas pārslodzes gadījumos. Ogas pastiprina dzemdes kustību funkcijas, veicina audu atjaunošanos, dezinficē. Zemenes ir vispāratzīts antidepresants. 150 g ogas ir pietiekošs daudzums, kas uzlabo garastāvokli. Sezonas laikā ir jācenšas dienā apēst kā minimums 1 gl. ogas. Svaigas zemeņu ogas veicina zobakmens sadalīšanos. Ir zināms, ka zviedru botāniķis Karls Linneijs pilnībā izārstējās no podagras lietojot lielos daudzumos zemeņu ogas.

Lapu sulu ieteicams lietot pie gastrītiem, reimatisma, C – avitaminozes, rahīta, paradentozes, ekzēmas, ādas izsitumiem, anēmijas, hipertonijas slimības, apetītes uzlabošanai, dzemdes asiņošanām, žultsakmeņu slimības (kā antiseptisku un antibakteriālu līdzekli). Iesaka lietot arī bezmiega, saaukstēšanās, cukura diabēta, dzemdes fibromas, astmas, podagras gadījumos. Īpaši labi palīdz nierakmeņu un urīnceļu akmeņu slimību gadījumos. Lapu sulu izmanto kā vispār stiprinošu, spazmolītisku līdzekli pie leikozes, enurēzes.

 • Dārza zemeņu laikā tās katram cilvēkam vajadzētu apēst vismaz 5 kilogramus.
 • 150 g ogas ir pietiekošs daudzums, kas uzlabo garastāvokli. Sezonas laikā ir jācenšas dienā apēst kā minimums 1 gl. ogas.
 • 8 vidēja lieluma ogās ir aptuveni 96 mg C vitamīns (aptuveni 160% no organismam nepieciešamās diennakts devas), tas ir vairāk nekā 1 apelsīnā.
 • Pēc C vitamīna daudzuma zemenes ir 10 reizes vērtīgākas par vīnogām, 2 reizes – par kartupeļiem, līdzvērtīga citroniem.
 • Pēc dzelzs daudzuma zemenes ir 4 reizes vērtīgākas par āboliem, vīnogām, ananāsiem.
 • Zemeņu ogu sula. Lieto pa 50-100 g tukšā dūšā. Lieto imūnsistēmas nostiprināšanai un vielu maiņas procesu normalizēšanai.
 • Ogu sula. Lieto pa ½ gl. 3 reizes dienā 30 min pirms ēšanas, pievienojot 1 ēdamk. medu. Lieto kā vispār stiprinošu, profilaktisku līdzekli.
 • Ogu sula. 4-6 ēdamk. 4-6 reizes dienā cukura diabēta gadījumā. Samazina cukura līmeni asinīs.
 • Lai nostiprinātu smaganas un balinātu zobus, smaganas masē ar zemeņu ogām, kuras samīcītas un uzliktas uz zobu sukas.
 • Svaigas ogas. Ogas samīca un biezā kārtā uzliek uz linu auduma. Kā kompresi lieto iekaisumu vietām 3-4 dienas. Lieliski palīdz sadziedēt ekzēmas, pat ar ūdeņainām čūlām.
 • Svaigas meža zemeņu ogas. Lieto katru dienu pa 125 g, vismaz vienu nedēļu. Lieto kā ārstniecisko diētu aknu pārslodzes gadījumos.
 • Zemeņu un spinātu ekstrakts veicina atmiņas uzlabošanos.
 • Lapu sula. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā. Lieto pie aknu, žults pūšļa un mazasinības gadījumā.
 • Lapu sula. Lieto pa glāzei 3-4 reizes dienā sasildītā veidā. Izmanto kā vispār stiprinošu, spazmolītisku līdzekli pie leikozes, enurēzes.
 • Lapu sula. Lieto pa 4-6 karotēm dienā pie anēmijas. Lieto kā tonizējošu, brūču dziedējošu, pretiekaisumu, savelkošu, diurētisku, žults dzenošu līdzekli.
 • Sasaldētas ogas nezaudē savas dziednieciskās īpašības, aromātu un ir noderīgas diētiskam uzturam visu gadu. Ledusskapī ogas var saglabāt 2-3 dienas. Lai ogas labāk saglabātos ievāc ar ziedkausu lapiņām.
 • Ogas kaltēšanai ievāc no rīta, kad nogājusi rasa, vai dienas beigās pirms rasas parādīšanās. Ogas, kuras ievāc rasas laikā ātri bojājas un ievāktas dienas karstumā ātri savīst.
Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties