latvijaspirts.lv
      
2019. gada 17. jūlijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
> Jauku Jums lasīšanu!
> Pirts veidi
> Pirts evolūcijas vēsture
> Melnās (dūmu) pirtis
> Pirts folklora
> Tautas ticējumi
> Vasaras saulgriežu pirts
> Ziemas saulgriežu pirts
> Ziemassvētku pirts
> Veļu laika rituālā pirts
> Pētām pirts veidus
> Saulgriežu pirts maģija
> Saulgriežu pirts veselai miesai un garam
> Saulgožu pirts rituāls
> Saules Pirts - pirts rituāls, sauna ritual, банный ритуал, Viesturs Luka-Indāns
> Ražots Latvijā - Baltā pirts
> Pirts rituāls vasaras saulgriežos
> Pirtīžas
> TV Spektrs: Laikmets, personības, notikumi - Pirtis (14.01.2013.)
> Noslēpumainie pirts rituāli – līgavām, zīdaiņiem un citiem
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Ziemas saulgriežu pirts


Autors: Ziedonis Kārkliņš

 Ziemassvētki ir laiks kad beidzas viens darba cikls un sākas nākošais, laiks kad beidzas klusais pārdomu un atskaites periods, kurā cilvēks ir izvērtējis iepriekšējā sezonā izdarīto un ir gatavs sākt nākošo. Ziemassvētki, pareizāk sakot gan Ziemas saulgriežu laiks, simboliski ir gaismas uzvara pār tumsu. Tādēļ šie svētki ir bagātīgi un līksmi ar lielu prieku svinēti ikvienā mājā ar daudzām, dažādām izdarībām. Latvieši šos svētkus ir svinējuši tajā dienā kad diena sāk palikt garāka, parasti tas ir 21. decembris. Tradīciju, ka svinam dažas dienas vēlāk mums ir uzspiedusi agresīvā kristīgā folklora.

 Starp daudzām Ziemassvētku izdarībām vienmēr ir bijusi arī saulgriežu pirts, kuru parasti kurināja iepriekšējā vakarā, bet kuru lieliski var savienot arī ar pašu svētku svinēšanu svētku dienā. Pirts parasti šajā dienā ir rituāla, bet var arī vienkārši būt miesas attīrīšanai.

 Pirts ziemas saulgriežu laikā bija arī saistīta ar tādām interesantām izdarībām kā zīlēšana. Atgriežoties pie jautājuma kāpēc šajā laikā rituālā pirts un ar kādu mērķi? Rituālā pirts cilvēku dzīvē tika kurināta ļoti daudzos gadījumos. Viens no to veidiem ir tā sauktā gadskārtu pirts, kuras tika kurinātas uz visiem saulgriežiem, jo tie ir zināmie atskaites punkti cilvēka gada ciklā. Ziemas saulgriežu pirtiņa tiek kurināta ar nolūku atbrīvoties no iepriekšējā gada smaguma un sagatavot cilvēku gan fiziski, gan morāli jaunajam saules darba ciklam. Dabīgi, ka ir atšķirības kā pirtiņa tika kurināta dažus simtus gadu atpakaļ un kā mēs to varam šodien ar šodienas pieredzi un zināšanām. Tās kurināšanai izmanto dažādu koku malku, lai pirtij piesaistītu dažādas enerģijas. Kurina gan ar priedi, bērzu, alksni, apsi un citādāku malku. Noteikti vajadzētu arī kādu egles pagalīti. Egle gan Ziemassvētku tradīcijās ir ienākusi samērā nesen, bet tas ir koks, kas ziemas laikā labprāt dalās ar mums savā enerģijā. Tādēļ jau arī mēs šajā laikā eglīti mīlam un godājam. Ziemas saulgriežu pirtiņu kurina laicīgi, lai uz vakara pusi cilvēki būtu izpērušies un varētu nodoties saulgriežu jautrajām izdarībām.

 Pirtiņas kurināšana tāpat kā pēršanās ir lēns, nesteidzošs process. Lēni izkurināta pirtiņa ilgāk turēs siltumu, būs mīlīgāka. Ar labu pirtiņu ir tāpat kā ar labu vīnu, pēc izkurināšanas tā ir kādu laiku jātur – jānostādina un tad tikai varam sākt lietot.

 Arī pamataromātu pirtī vajadzētu radīt ar tādu “ziemīgu” noskaņu. Tā radīšanai var izmantot smalki sakapātas priežu, egļu, kadiķu skujas atsevišķi vai sajauktas kopā. Šādas sasmalcinātas skujas izkaisa pirts telpā uz grīdas, lai smaržo un rada noskaņu. Noskaņas radīšanai noderēs arī kāds skaists puzuris pirts atpūtas telpā. Mūsu senčiem puzuris bija kā tāds meditatīvs objekts gan arī telpas enerģētikas tīrītājs. Tādēļ relaksēšanās brīdī labi noderēs.

 Ir divi viedokļi par to kādi ir ziemas svētki, līksmi vai arī ļoti klusi. Mūsu senčiem tie bija skaļi un līksmi, jo ir beidzies klusais pārdomu laiks un gaisma ir uzvarējusi tumsu, tātad var līksmot. Klusumu šajos svētkos mums ir atnesusi mums svešā kristīgā kultūra.

 Gaismas uzvaras laiks pār tumsu, tāpēc arī saulgožu pirtiņā varam atļauties būt līksmi un visi kopā. Procedūru izvēlē būtu jāvadās no tēmu iespējām ko katra pirtiņa spēj piedāvāt. Ziemas saulgožu pirtiņu būtu ļoti ieteicams sākt ar medus attīrošo masāžu un tikai tad doties pirmo reizi uz lāviņas sildīties ierīvējoties ar sāli. Kā jau visās rituālajās pirtīs pirmā pēršanās uz lāvas ir attīrošā. Tiek izmantotas tādas slotiņas kā apse, kļava, vībotne, vērmele, ceriņi, bērzs, kadiķis. Šī pēriena laikā uz lāvas labi noderēs masāža ar egles čiekuru. Egles čiekurs ir brīnišķīgs dabas veidojums, kurš lieliski attīra cilvēka enerģētisko lauku no visa veida negatīvām iedarbībām, nodod patīkamas emocijas. Pēc šī pēriena lieti noderēs vēsa duša vai arī norīvēšanās ar sniegu.

 Nākošajā pēršanās reizē būtu jāpadomā par to kā atbrīvoties no tām kaitēm, kuras mūs nomoca. Tātad slotiņas un pēršanās metodika būtu jāpiemēro šai specifikai. Šī pēršanās reize parasti notiek ar gandrīz maksimālo siltuma slodzi, ko var izturēt konkrētais cilvēks, tādēļ pēc tās varētu atļauties pabūt āliņģi vai arī izpeldēties mīkstā sniega kupenā vai vienkāršākajā gadījumā pabūt zem kārtīgas aukstas dušas. Tad mazliet apsildīties pirtiņā un relaksēties atpūtas telpā ar glāzi smaržojošas zāļu tējas un pārdomu brīdi veroties puzurī. Jau ar nākošo pērienu būtu jāpadomā par tām savām labākajām rakstura īpašībām kuras mēs gribam sevī attīstīt. Te nu noderēs tādas slotiņas kā osis, ozols, bērzs, baziliks, piparmētra, priede, plūškoks, kļava, raudene, jasmīns un citas. Vīriešiem būtu vajadzīga vīksna, sievietēm vītols. Uz akmeņiem vajadzētu liet visu aromātisko zālīšu maisījuma novārījumu. Pēc šāda pēriena varētu arī neskriet uz āliņģi, bet gan izbaudīt labu, kārtīgu relaksējošu masāžu uz izsildīta ķermeņa.

 Tā kā ziemas saulgrieži ir laiks, kad viens cikls ir beidzies un nākošais sākas, tad ir īstais laiks sevi noskaņot lai šis nākošais būtu veiksmes pilns jauks. Tam tad arī būtu jāvelta nākošā atrašanās reize uz lāvas, kura varētu arī būt pēdējā šajā pirts reizē. Arī šeit būtu nopietni jāpadomā ko tad Jūs īsti gribat un ar kādām slotiņām to varat nodrošināt. Tas ir pilnīgireāls darbs, tikai šādas procedūras prasa ļoti nopietnu iepriekšēju sagatavošanās darbu. Ejot uz pirti iepriekš ir jāzina ko Jūs gribat sasniegt un kā to izdarīt.

 Pēc pēdējās pēršanās noderēs kārtīga aukstuma procedūra ar sekojošu sasildīšanos. Sievietēm tagad varētu būt arī visāda veida skaistuma procedūras. Pirts procedūru var kuplināt ar kāda jautra ziemas saulgriežu izdarība, piemēram tā vietā lai atdzesētos āliņģī var arī mēģināt pavilkt bluķi apkārt pirtiņai pa sniegu. Tikai atcerieties, ka kājām jābūt apautām, lai nesaaukstētos. Var arī būt citas izdarības. Pirts ziemas saulgriežos ir saistīta ar zīlēšanu, par kuru varam izlasīt mūsu ticējumos.

 Lai mūsu saulgriežu pirtiņa izdotos mazliet pirms tam pasēdiet, padomājiet, izvērtējiet savas vēlmes un savas iespējas un veidojiet savu pirts procedūru. Gatavu recepšu jau nav un ja arī ir tad ne vienmēr tās ir efektīvas. Var iedot idejas, pēc kurām katram pašam ir jāveido savs pirts apmeklējums.

 Veiksmīgu pēršanos, lai viss izdodas un lai kompānija būtu laba.

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties