latvijaspirts.lv
      
2019. gada 18. augusts
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
> Labas pašsajūtas pamati
> Miega skavās
> Austrumu masāžas
> Kā nosargāt mīlestību?
> Sāpes nav jācieš
> Vientulība
> Labrīt, vai grūti?
> Lins skaistumam
> Avenes skaistumam
> Ezera dūņas
> Zemenes skaistumam
> Cilvēka anatomija skaitļos
> Kas ir SPA?
> Kas ir zāles?
> Kas ir slimība?
> Asins organismā
> Neguli uz āderes!
> Augi un kosmetoloģija
> Afrodītes augi
> Lēds priekš smukum
> Ko darīt, ja pazūd balss
> Receptes veselības skaistuma atgūšanai
> Stounterapija
> Duša
> Saudzēsim rokas
> Garīgam līdzsvaram
> Kad bailes aizžņaudz elpu
> Augu vannu viedi
> Augu vannu iedarbība
> Ūdens tīrībai
> Vanna
> Saaukstēšanās
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Kā nosargāt mīlestību?


 Mīlestība tiek saistīta ar neprātu un sirdsmieru, laimi un skumjām, spēku un vājumu un vēl daudzām lietām. Mēdz teikt, ka tas ir liktenis, kas vienkārši atnāk un izdara ar tevi TO. Bet ko? Kas īsti ir mīlestība? Kas tas ir par spēku, kas cilvēkus vieno gadu desmitiem?

 Pirms vairākiem gadiem bija populāra kāda dziesma, kurā sacīts, ka mīlestība jāsargā maigi, citādi tā zūd.

 “Vārdu autoram ir taisnība: par mīlestību jārūpējas,” apstiprina Lapzemes universitātes profesore Kārina Mēte, kas gadiem ilgi pētījusi mīlestības jūtas un tāpēc pat iesaukta par “mīlestības profesori”. Pirms diviem gadiem viņa publicēja pētījumu “Kā mīlestība saglabājas un attīstās desmitiem gadu laikā” un “Kas notiek, kad cilvēks iemīlas”.

 Zinātniece apgalvo, ka katram cilvēkam mīlestība ir visaptveroša un vienlaikus ļoti personīga pieredze. Mīlestība nozīmē jūtas, cerības, bet visupirms darbību un izturēšanos. Tas nav pats par sevi saprotams stāvoklis, kas, reiz radies, pats noteikti arī saglabāsies.

 “Mīlestība attīstās iemīlēšanās rezultātā. Iemīlēšanās ir vārti uz mīlestību. Tā ir kā spēcīga jūtu virpuļvētra, kas rada ilgas pēc simbiozes un cerības nokļūt paradīzē, bet, kas daudziem par satraukumu un vilšanos, tomēr izrādās īslaicīga, pārejoša parādība. Ja pēc iemīlēšanās sekojošās krīzes ir laimīgi pārdzīvotas, tad nāk skaidrāka un mierīgāka mīlestība, kas attīstās ik dienu.”

 Mīlestība savā labākajā veidā, Kārinas Mētes vārdiem runājot, ir augusi un tālāk attīstījusies draudzība, kam nav nepieciešami skaļi vārdi, visdrošāk tā jūtas visparastākajā ikdienā, izpaužoties kā partnerim pievērsta uzmanība un rūpes, bet pirmām kārtām tā ir abpusēja patika.

 “Veidojošās attiecības balstās vispirms uz to, ka partneri rūpējas viens par otru un pauž to arī vārdos. Bet kāpēc mīlestības un laimes apliecinājumus laika gaitā aizstāj abpusējas sūdzības, ķircināšana un kritizēšana? Arī skatieni, smaidi un pieskārieni kļūst retāki, kad divi cilvēki pierod viens pie otra un uzskata, ka viņu attiecības ir drošas,” Kārina Mēte brīnās. “Pārāk bieži iedomājamies, ka no visiem cilvēkiem uz pasaules tieši savam dzīvesbiedram var teikt visu, kas ienāk prātā. Taču negatīvi izteikumi rada sava veida negatīvas attieksmes loku. Lieta tā, ka cilvēks, pret kuru mēs vēršam savus negatīvos vārdus, sliecas atbildēt ar to pašu, un tā arī sāk veidoties savstarpēja nepatika.”

 Šo procesu, pēc zinātnieces teiktā, veicina apstāklis, ka partneri savu un otra izturēšanos pamato dažādi. Paša asos izteikumus provocē ārēji apstākļi, piemēram, stress darbā vai mājās, tumšais gadalaiks, pavasara nogurums, turpretī otra cilvēka negatīvo rīcību izraisa viņa rakstura īpašības, personība, nostāja, sīkumainība.

Kā izkļūt no šā burvju loka?

 Kārina Mēte apstiprina, ka tas nav viegli: “Būtu labi, ja abas puses spētu un gribētu noskaidrot gan savas, gan partnera rīcības cēloņus. Bet to vajadzētu darīt bez abpusēja nosodījuma, izvairoties no apsūdzībām, izsmiekla un nonievāšanas.”

 Ja negatīvais attīstības mehānisms strauji uzņem tempu, mīlestības jūtas tiek saindēts, un attiecības grūst.

 Sakarā ar krīzi var sākties arī cīniņš par cietēja kroni, bet reti gadās, ka to ir pelnījusi tikai viena puse. Kārina Mēte teic, ka pētījumi rāda, ka krīzes stāvoklī nonākušās attiecībās sievietei ir grūtāk pārtraukt negatīvo izteikumu plūdus nekā vīrietim. No otras puses, arī vīrieša izturēšanās šādā situācijā nav neko daudz labāka: ja rodas problēmas, viņš ieraujas sevī un gaida, ka viss kaut kā atrisināsies pats no sevis. Tā vīrietis sargā sevi no problēmām, bet sievietes jūtu nasta kļūst vēl smagāka. Šādu situāciju pēdējā laikā mēdz dēvēt par laulības pārdegšanu, un sievietes tā piemeklē daudz biežāk nekā vīriešus.

 Kārina Mēte uzskata, ka viens no labākajiem mīlestības anatomijas modeļiem ir trijstūris, kura virsotnēs atrodas tuvība, kaisle un saistības. Ja visas trīs ir līdzsvarā, mīlestību var uzskatīt gandrīz vai par pilnību. Ilgstošu attiecību laikā smaguma punkti mainās, bet, ja vienai trijstūra virsotnei visu laiku ir pārāk liels svars, attiecības ir nelīdzsvarotas.

 “Tuvība nozīmē siltuma un kopības sajūtu, kas visspēcīgāk izpaužas attiecību sākumā. Kad partneri iepazīst viens otru un attiecības kļūst prognozējamākas, tuvības sajūta var būt mazāk izteikta, un tā var kļūt pat pilnīgi nemanāma.

 No malas skatoties, var nesaprast, ka, arī nepārtraukti strīdoties, vecs laulātais pāris gadu gaitā savās attiecībās var ieguldīt tieši tuvības sajūtu, kas kļūst redzama tikai tad, kad viens no viņiem nomirst vai ja viņi izšķiras. Tad palicējam ar neaprakstāmu spēku mācas skumjas, vientulības un tukšuma sajūta.”

 Tuvība, pēc Kārinas Mētes domām, ir mērāma, izraujoties no izveidojušās rutīnas, kaut vai dodoties atvaļinājumā. Izjaucot noteikto ikdienas dzīves ritmu un nonākot neierastās situācijās, partneri var atklāt, cik liela patiesībā ir viņu tuvība un ko tā viņiem nozīmē.

 Kaisle ir brīvi plaiksnījoša liesma, kas te parādās, te zūd un šad tad maina formu. Attiecību pirmajos gados tieši tas var radīt vislielāko vilšanos, ka pēc sākotnējās kvēles kaisle pārvēršas par kaut ko mierīgu un ierastu. Tomēr vienlaikus tā kaut kādā veidā pavada laimīgus precētus pārus līdz pat vecumdienām.

 Saistību izjūta ir attiecību vissaprātīgākā daļa. Kārina Mēte skaidro, ka saistības nozīmē lēmumu mīlēt, lēmumu dzīvot kopā tieši ar šo, nevis kādu citu cilvēku. Ja šis lēmums paliek nemainīgs, tas nozīmē, ka pāra attiecības tiek cienītas. Savstarpēji saistīts pāris tik vienkārši neatteiksies no savām attiecībām, bet gan meklēs konstruktīvas metodes strīdu risināšanai un mācīsies būvēt tiltu pār attiecības apdraudošajām zemūdens klintīm.

 Analizējot laulību šķiršanas statistikas datus, saistības šobrīd, šķiet, ir mīlestības attiecību viszemāk vērtētā daļa. Mainoties vērtību kritērijiem, cilvēki kļuvuši izteikti individuālisti, un savstarpējās attiecības tiek veidotas, lai apmierinātu savas personiskās vajadzības. Vairāk tiek domāts par to, ko katrs pats grib no mīlestības attiecībām saņemt, un mazāk par to, ko otram varētu dot.

 Taču Kārina Mēte pāra attiecības raksturo ar formulu: saņemsi, ja dosi, un dosi, ja saņemsi. Es nespēju dzīvot ne ar tevi, ne bez tevis – tā ir mūžsena problēma, kas katram pārim arvien no jauna kaut kādā veidā jāatrisina.

STRĪDS LIECINA, KA JŪTAS PASTĀV

 Tamperes klīnikas terapeite Sinika Kumpula zina stāstīt, ka pirmais un izplatītākais iemesls, kas liek cilvēkiem meklēt palīdzību, ir vienkārši slikta sajūta.

“Viena no parastākajām situācijām ir strīds, kas, škiet, nekad nebeigsies. Tas ir apvainojumu un taisnošanās loks. Tālāk seko atsvešināšanās: partneriem šķiet, ka viss jau ir izrunāts. Pārņem bezgalīgs nogurums un nomāktība. Šķiet, ka dzīve sastāv tikai no briesmām, raizēm, negatīvām jūtām un izmisuma,” ģimenes ārste apraksta savus pacientus. “Lielākā daļa meklē veidu, kā saglabāt attiecības, bet vienlaikus apzinās iespēju šķirties. Tā vai citādi, situācija jāmaina. Beigās viņi ir gatavi ieskatīties patiesībai acīs: vai nu šķirsiemies, vai ne, bet tā vairs nevar turpināties.”

 Sinika Kumpula teic, ka visgrūtākais patoloģiskais stāvoklis ir atsvešināšanās: “Lai gan malāstāvētājs var domāt, ka strīdēšanās ir slikta, strīds tomēr liecina, ka jūtas saglabājušās. Tomēr nekad nevar zināt, kas ar cilvēku notiks, ja viņš radīs iekšējas spēka rezerves.

 Esam sākuši runāt par otrās pakāpes pārmaiņām un jaunu savienību. Tas nozīmē, ka var gadīties arī tā, ka cilvēki atrod viens otru no jauna, itin kā pakāpjoties augstākā līmenī. Tāds pāris nonāk pavisam citā gaisotnē. Strīdi norimst.

 No dažiem tādiem pāriem ir dzirdēts, ka pēc ilgā cīņu posma viņi caurām naktīm palikuši nomodā un runājuši viens ar otru.”

 Palīdz senā gudrība – piekāpšanās: “Mezgls neatšķetināsies, ja abi vilks katrs savu auklas galu, bet, ja abi piekāpsies, tas atraisīsies itin kā pats no sevis.”

 Sinika Kumpula pārvērtības skaidro tā, ka briesmu situācijā cilvēka zemapziņa sasparojas un nāk palīgā: “Tā, šķiet, no kaut kurienes saņem vēsti, ka nu stāvoklis ir nopietns un vecie līdzekļi vairs neder. Ja abi jūtas atbildīgi par savām jūtām, spēka cīņas tiek pārtrauktas, pārmetumi un taisnošnās kļūst lieki. Visa tā vietā nākt mīlestība – neprasīta un nelūgta. Reizēm tas šķiet īsts brīnums.”

 Izvirzot prasības, jābūt uzmanīgiem, sevišķi, ja ir runa par divām ar mīlestību saistītām lietām – jūtu atklāšanu un seksu. Sinika Kumpula brīdina, ka ar kategoriskām prasībām te var panākt pretēju efektu, nekā cerēts. Pieprasot, lai vīrs runā, sieviete bieži vien nesaprot, ka vīrietim ir grūti runāt par savām jūtām, jo viņam patiesībā tām pat trūkst apzīmējuma. Tāpēc viņš drīzāk izsaka savas jūtas ar darbiem. Bet vīrietis var kļūdīties, pieprasot no sievas seksu, nesaprotot, ka partnerei vajadzētu dot laiku un iespēju pašai pamosties un to vēlēties.

 Sinika Kumpula domā, ka šķiršanās ir ticamāka tādās attiecībās, kur netiek runāts par svarīgām lietām.

 “Šķiršanās ir sevišķi skumja, ja starp partneriem patiesībā ir vēl daudz kopīga, taču viņi ir attīstījušies dažādos ritmos vai dažādos virzienos. Turklāt pusmūža krīzes skartas attiecības var apgrūtināt ar lietām, kam ar tām patiesībā nav itin nekāda sakara, piemēram, neizārstētām, bērnībā gūtām traumām.

 Ja cilvēks nesaprot, kāpēc viņš jūtas slikti, viņš vaino savu partneri, un, ja tad vēl iesaistās spēlē jauna mīlestība, atsvešināšanās var notikt ļoti strauji un spēcīgi. Nogurums pazūd, šķiet, ka jaunās attiecības visu pārvērš un kliedē raizes, bet parasti cilvēks nesaprot, ka tas pats atkārtosies arī te.”

 Mūsdienās psihologa palīdzību meklē gan sievietes, gan vīrieši, bet sievietes drīzāk vēlas atteikties no savienības, kas nefunkcionē.

 “Parasti krīzes pārvarēšana tomēr atmaksājas,” spriež Sinika Kumpula. “Ilga laulība sevī ietver vairākas savienības, jaunus attīstības posmus un jaunas saiknes. Arvien no jauna jānosaka izmaiņu radītās jaunās vajadzības. Manuprāt, ir skumji, ja vīrietis un sieviete zaudē iespēju izjust, ko nozīmē tā augstāka līmeņa savienība, kas pieņem atšķirības un radošu garu, kur tu vari būt tu pats, kur nav jācenšas izdarīt neiespējamo.”

VĒROJIET UZACIS
JEB MĪLESTĪBAS PĒTNIEKI APGALVO, KA

  • Laimīgo un nelaimīgo pāru problēmas ir līdzīgas, bet nelaimīgiem pāriem tās sagādā vairāk raižu.
  • Pāra attiecības kā tādas vīrietim ir svarīgākas nekā sievietei, turpretī attiecību kvalitāte sievietei ir svarīgāka nekā vīrietim.
  • Ja pāra attiecībās rodas problēmas, sieviete mēģina attiecības “remontēt”, bet vīrietis, visticamāk, ieraujas sevī.
  • Sūtot pozitīvus signālus, sievietes vairāk smaida, bet vīrieši savas jūtas bieži vien izsaka, savelkot uzacis. Negatīvas emocijas sievietes biežāk izsaka ar nikniem skatieniem un sejas izteiksmi, toties vīrieši savelk uzacis.
  • Laimīgās attiecībās arī vīrieši var būt pavisam atklāti. Nelaimīgās attiecībās dzīvojošam vīrietim savukārt var pietrūkt tā viena cilvēka, kam atvērties.
  • Ja strīda laikā uz dzīvesbiedra izteikti negatīvo signālu reaģēsiet negaidīti pozitīvi, var izrādīties, ka ar to pietiek, lai pārrautu negatīvo emociju loku.
  • §  Pāri, kas ir apmierināti ar savām attiecībām, izsaka pretenzijas pret otra darbiem, nevis personību.
  • Saistību izjūta ir jo stiprāka, jo vairāk pāris pazīst mīlestību un apmierinājumu savās attiecībās. To var izskaidrot arī tā, ka savstarpēju saistību jūtošs pāris vairāk pūlas, lai darītu otru laimīgu un saglabātu mīlestību.
  • Saistību nozīmi nevajag novērtēt par zemu arī tad, ja šķiet, ka tām pietrūkst emocionāla lādiņa. Mīlestībā visu laiku ir kāpumi un kritumi, un situācijas, kurās tikai saistību izjūta palīdz attiecības saglabāt.
  • Pāra attiecībās cilvēks sāk izjust otru kā daļu no sevis: jo augstāk viņš vērtē sevi, jo vairāk ciena arī otru un jo labākas ir viņu attiecības. Un otrādi.
Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties