latvijaspirts.lv
      
2020. gada 07. aprīlis
Atgriezties uz sākuma lapu>>>
Pirts
Ingo Poriņš, Pirtnieku stāsti
Lielvārdes apceļošana dziednieciskās pirts meklējumos
Ivars Rašmanis, Pirtnieku stāsti
Arstnieciskās pirts kūre
Полный курсс лечебной бани

Veselības pirts Azote

Lielvārde, Slimnīcas iela 10a
T.: 26534156, 29116195
E-pasts: rasmanis@apollo.lv

 http://laukums.oic.lv

Strādā pirtnieki

Ilze Drozdecka
T.: 26495930  ilze.x.drozdecka@gsk.com

Ingo Poriņš
T.: 29444719

Praktizē ārsts osteopāts – dziednieks Ivars Rašmanis
T.: 26534156 rasmanis@apollo.lv 

Ivars Rašmanis, Pirtnieku stāsti

Ivars Rašmanis, no grāmatas  "Pirtnieku stāsti", plašāk lasiet grāmātā

Vienu gan noteikti varu apgalvot – pirtī mainās laika uztvere. Laiks vienkārši pazūd. Šķiet, pagājušas vien pāris stundu. Izrādās, astoņas!

 Mana dzimtā puse ir Kurzeme, bet no 1974. gada dzīvoju un strādāju Lielvārdē. Sāku kā lauku iecirkņa ārsts. Jau šai praksē nodarbojos ar enerģētiku, kursos mācījos psihoterapiju, apguvu hipnozi. Pirms gadiem četriem sapratu, ka gribu iegūt dziļākas zināšanas dziedniecībā. Turklāt bija apnicis rakstīt papīrus, kas aizņem lielu daļu ārsta laika. Tādēļ pārtraucu praksi un pārkvalificējos par dziednieku. Tolaik kursos iepazinu pirts gudrības, radās interese un process sākās.

 Mēdzu teikt – kādreiz katram šarlatānam bija sava pirts, tagad ir arī man. Tā ir mana darba vieta. Ar mani kopā ir vēl četri kolēģi un domubiedri, kuri ikdienā strādā citās profesijās, bet regulāri darbojas arī kā pērēji. Pats lielākoties strādāju ar manuālās terapijas metodēm un bioenerģiju.

 Uzskatu, ka tā sauktā klasiskā un netradicionālā medicīna jāskata kopā. Bieži vien katrā no tām runā par to pašu, tikai lieto citus nosaukumus. Tradicionālās medicīnas pārstāvji saka – pa nervu šķiedrām plūst impulsi, dziednieks teiks – cilvēkā plūst enerģija. Bet galu galā – vai tad elektriskais impulss nav enerģija? Uzskatu, ka slimība sākas enerģētiskā līmenī, un, dzerot zāles, var apārstēt tikai sekas, bet ne atrisināt cēloni. Viss ar mums notiekošais ir jāuztver un jārisina kompleksi.

 Sārņi ir vielas, ko organisms nespēj noārdīt un izvadīt. Piemēram, stresa laikā izdalās bioloģiski aktīvās vielas, ar kurām organisms ne vienmēr tiek galā. Kur tās paliek? Turpat organismā. No tām visefektīvāk varam atbrīvoties pirtī. Daudzi pat uzskata, ka tikai pirtī.

 Tomēr par teorijām labāk jautājiet pirts zinību lekciju vadītājiem. Mans lauciņš ir praktiskas lietas. Pamatā strādāju ar kaulu, locītavu, mugurkaula un psihiski emocionālām problēmām. Visas procedūras, ko veicu, varētu darīt arī bez pirts, bet efekts būs mazāks, lēnāks. Piemēram, ja jāatjauno locītavu kustīgums, tad viena procedūra pirtī aizstāj četras parastās. Pirts kūres laikā cilvēks atbrīvojas emocionāli un fiziski – atslābst muskuļi un saites. Tāpēc, kombinējot pirts procedūras ar manuālās terapijas elementiem, efekts ir daudzas reizes lielāks. Tomēr jāņem vērā, ka akūtas kaites pirtī neārstē.

 Pirtī arī psihiski emocionālo problēmu risināšana padodas vieglāk. Esmu sastādījis testu, ko katram peramajam dodu izpildīt. Tas sastāv no 74 jautājumiem, kuru atbildes uzrāda cilvēka problēmas, piemēram, iekšējo nemieru, pārslodzi. Skatot rezultātus, vērtēju, pēc kurām slotiņām lielāka vajadzība, un tās arī lietoju. Dažreiz testā uzrādās prasība pat pēc 40 dažādu augu slotām, tad izvēlos, kuras visvairāk nepieciešamas. Mums jau tagad vajag apmēram tūkstoti slotu gadā, jo vienā kūrē izmantojam aptuveni desmit, piecpadsmit slotu. Turklāt katra sastāv tikai no viena auga sugas. Pat ja tā ir zāļu slota, tad tikai no tās vienas zālītes – piparmētras, vībotnes, pelašķiem... Šos principus ievēroju, jo perot katra slota dod savu enerģiju. Kombinējot vairākas viena veida augu slotas, panāk lielāku efektu nekā, ja visi augi būtu sasieti vienā slotā.

 Katram pirtniekam ir mazliet atšķirīgi principi, savi rituāli, sava metodika. Mēs pieci, kopā strādājot, katrs pienesam savas zināšanas, vērojam pieredzē, klausām intuīcijai un piedāvājam savu variantu. Tā kā pirtī pavada gana ilgu laiku, cilvēki var izvēlēties mūziku un gaismu, kas procedūru norisē uz viņiem iedarbosies. Noteiktā secībā veicam vismaz trīs pērienus, un katram ir sava iedarbība. Starp tiem ir peldināšana īpašā tehnikā. Pērienu saņēmušais atlaižas uz pirtnieka rokām tā, lai ārpus ūdens ir tikai seja, un tiek viegli šūpots. Šādu stāvokli baudījušie to raksturo kā nirvānu, lidojumu, atrašanos starp debesīm un zemi. Baseinā ūdens temperatūra ir 18 – 20oC. Tas nav ledaini auksts, bet nav arī pārāk silts – taču kontrasts ir pietiekams. Tā kā visu pirts laiku pavadām kopā ar klientiem un sarunājamies ne tikai par pirts jautājumiem, var teikt, ka reizē ar pēršanos cilvēks saņem arī racionālo psihoterapiju. Pieejamas arī pirts kosmētikas procedūras, masāža ar karstiem akmeņiem, kas lasīti mūsu pašu jūras krastā, aromterapija ar dabiskiem zāļu uzlējumiem. Jā, izmantojam tikai dabiskas izejvielas.

 Pie mums neviena pirts procedūra nav standarts – iztaujājam, kas labāks, piemērotāks. Katram cilvēkam vajadzīga sava pieeja. Piemēram, ja ir problēmas ar muguru, uz tās liekam dažādu slotu sildošas kompreses un veicam speciālu pēršanu. Parasti pērtuvē mums ir aptuveni 70oC, bet temperatūru un pēršanas ilgumu izvēlas peramais. Pasākumam jābūt patīkamam, tikai tad tas sniegs relaksāciju un dziedinošu efektu.

 Man vislabāk patiktu strādāt ar nemainīgu loku klientu – desmit, piecpadsmit grupiņām, kuras pirti apmeklē sistemātiski, zina, ko vēlas un ko var gūt. Ar motivētu klientu vieglāk darboties. Arī mūsu pirtij jau ir regulāri apmeklētāji – viņi noteikti visobjektīvāk varētu pastāstīt, kas un kā notiek, kā visu izjūt un kā novērtē.

 Vienu gan noteikti varu apgalvot – pirtī mainās laika uztvere. Laiks vienkārši pazūd. Šķiet, pagājušas vien pāris stundu. Izrādās, astoņas! Ja jāstrādā ar četru cilvēku grupu, kas ir maksimālā, lai optimāli veiktu pēršanu un procedūras, tā vien sanāk iekļauties šajās sešās, astoņās stundās.

 Pirtis nerīkojam katru dienu – cenšamies to darīt divas reizes nedēļā. Pārāk biežas pirtošanās pērējam un dziedniekam ir gan fiziski smagas, gan iztukšo garīgi.

 

galerija