latvijaspirts.lv
      
2019. gada 15. decembris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Bērzu pumpuri


 

 Bērzu pumpuru preparātus lieto pie kuņģa – zarnu trakta saslimšanām, hroniskām nieru saslimšanām, cukura diabēta, saaukstēšanās, aknu un žults izvadceļu saslimšanām, arī kā urīdzenošu līdzekli. Ārīgai lietošanai no pumpuriem gatavo sastāvus kompresēm, ierīvēšanas preparātiem, kurus izmanto pie ekzēmas, ādas izsitumiem, izsutumiem, apdegumiem, reimatisma, locītavu sāpēm, artrīta. Pie saaukstēšanās bērzu pumpurus pagatavo tējai – 1 tējk. Pumpurus aplej ar ½ glāzi verdoša ūdens. Izdzer 3 reizēs dienas laikā, siltu.

 Ja ir pie saaukstēšanās locītavu sāpes (lauž kaulus) vienlaicīgi ar tēju ķermeni ierīvē ar pumpuru spirta uzlējumu – 1 ēdamk. pumpuri, aplej ar 1 glāzi spirtu (degvīnu), nostādina 8-10 dienas siltā vietā, 1 reizi dienā saskalojot. Gatavo uzlējumu izkāš un izmanto pēc nepieciešamības. Pēc ierīvēšanas slimnieks svīst, tāpēc to noliek gulēt silti sasedzot uz 2-3 stundām. Šo pašu uzlējumu lieto iekšķīgi pie bronhīta, traheīta, plaušu tuberkulozes, locītavu saslimšanām. Deva – pa 20 pilieniem 3 reizes dienā.

 Saaukstēšanās profilaksei, kā arī bronhītu un bronhiālās astmas ārstēšanai izmanto inhalācijas. Pagatavo emulsiju no persiku, aprikozu un mežrozīšu eļļas. Eļļai pievieno bērzu pumpuru uzlējumu attiecība katrai eļļai 1:2 vai 1:1. Inhalāciju veic 15 minūtes.

 Inhalācijām var izmantot bērzu pumpuru novārījumu. Ņem 2 tējk. pumpurus, aplej ar verdošu ūdeni, nostādina slēgtā traukā uz ūdens peldes (vāra uz lēnas uguns) 30 min., tad atdzesē līdz istabas temperatūrai (atdzesē 7-10 min). Šo pašu novārījumu var izmantot kā brūču dziedējošu līdzekli, kā arī locītavu ārstēšanai kā ierīvēšanas preparātu.

 Pie ieilguša klepus gatavo maisījumu no 2 ēdamk. bērzu pumpuru un 50 g sviesta. Maisījumu uzvāra un cepeškrāsnī ( uz lēnas uguns) sautē 1 stundu, tad atdzesē līdz 200 C, izkāš, atdala pumpurus, pievieno 200 g medu un samaisa. Lieto pa 1 ēdamk. 3-4 reizes dienā.

 Bērzu pumpuru spirta (degvīna) uzlējumu (250 g pumpuri, degvīns, pilda ½ pudelē)  nostādina 1 mēnesi periodiski saskalojot. Lieto pie reimatisma, arī kā žultsdzenošu un rīndzenošu līdzekli, lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā pirms ēšanas, pie sāpēm aknu rajonā – pa 1 tējk. atšķaidot ar ūdeni, 3 reizes dienā 20 minūtes pirms ēšanas.
 Šo uzlējumu var lietot pie kāju ādas niezes, lai mazinātu nogurumu kājās, pie izsutumiem, podagras, locītavu sāpēm, ārstējot akūtas un hroniskas ekzēmas formas. Var ieziest nedzīstošas brūces un skalot muti pie zobu sāpēm.

 Sena un efektīva metode ir līdzeklis – bērzu plācenīši. Ņem 2 daļas samaltu kaltētu bērzu pumpuru masu (pulveri), 1 daļu medu. Samaisa masu mīklai līdzīgā konsistencē, no kuras veido plācenīšus. Tos lieto kā vietējo pretiekaisuma līdzekli pie furunkuliem un karbunkuliem, uzliekot uz iekaisuma vietas uz 3-4 stundām. Šādu apsēju var atstāt uz visu nakti.

 Pie vēnu varikozās paplašināšanās un tromboflebīta, augoņiem, brūcēm lieto bērzu pumpuru spirta uzlējumu iekaisuma vietas ieziežot ar uzlējumu.

 Piemīt antimikroba (pret stafilokoku) iedarbība maisījumam no bērzu un melnās papeles (melnapse) ņemtiem vienādās devās, nostādinātiem uz spirta 8-10 dienas. Pirms lietošanas uzlējumu atšķaida (attiecībās 1:5 vai 1:10) ar destilētu vai novārītu ūdeni. 

 Bērzu pumpuri satur ēterisko eļļu (līdz 6%), alkaloīdus (0,1%), askorbīnskābi, flavonoīdus, sveķus, miecvielas, rūgtvielas, vīnogu cukuru, taukskābes.

 Kā pretvemšanas līdzekli izmanto bērzu pumpuru uzlējumu – 1 ēdamk. kaltēti pumpuri. 1 glāze verdošs ūdens. Nostādina 30 min. Lieto pa 30-50 g katru stumdu.

 Pie ādas iekaisumiem

 Aplikācijas, kompreses, ierīvēšana ar bērzu pumpuru novārījumu pie kairinātas ādas, izsitumiem. Kompreses – 1 ēdamk. pumpuri, 1 glāze ūdens. Vāra 15-20 min. Nostādina 2-3 stundas.

Pie nieru saslimšanām, tūskām

 Kā urīdzenošu un dezinficējošu līdzekli pie tūskas, ko izsauc sirds – asinsvadu saslimšanas lieto pumpuru uzlējumu pa 1-2 ēdamk. 3 reizes dienā.
Uzlējums – 2 ēdamk. sasmalcinātas bērzu lpas vai 1 ēdamk. bērzu pumpuri, aplej ar ½ litru verdoša ūdens, nedaudz pievieno dzeramo sodu (lai izšķistu sveķainās vielas). Nostādina 1 stundu. Lieto pa ½ glāzei 4 reizes dienā pirms ēšanas. Šo uzlējumu var lietot arī pie aknu saslimšanām, lai uzlabotu žults izdalīšanos.

Pie radikulīta, locītavu sāpēm, artrīta

 Bērzu pumpurus ap lej ar verdošu ūdeni, nostādina 10 min. dzer kā tēju lai izsauktu svīšanu.

 Pie smagas slimības formas pagatavo augu maisījumu – 3 ēdamk. melnās papeles (melnapses) pumpuri, 2 ēdamk. zilā kāpnītes, 3 ēdamk. rozmarīns, 3 ēdamk. ežziede, 1 ēdamk. vārpainā lavanda. Uz 1 litru verdoša ūdens ņem 3 ēdamk. augu maisījumu. Lieto pa 70 g 7 reizes dienā.

 Ziede – ņem 800 g svaigu sviestu, ieliek māla podiņā, virsū uzliek bērzu pumpurus (tik pat biezā slānī kā sviests). Podiņu noslēdz ar vāku, 24 stundas karsē labi uzkurinātā malkas plīts cepeškrāsnī. No uzbriedušajiem pumpuriem izspiež sviestu un pievieno ¼ glāzes kamparu. Ziedi glabā cieši noslēgtu aukstā vietā. Sāpošās vietas ierīvē ne retāk kā vienu reizi dienā, vēlams pirms nakts miega.

Pie aptaukošanās

 Pagatavo augu maisījumu – 25 g bērzu pumpuri, 25 g asinszāle, 25 g salmenes, 25 g kumelītes. Komponentus samaļ (līdz miltu konsistencei). 1 ēdamk. maisījuma aplej ar ½ litru verdoša ūdens, nostādina 15 min. Dzer pa rītiem tukšā dūšā un pirms nakts miega pa 250 g, 1 mēnesi.

Pie hroniska pielonefrīta

 10 g bērzu pumpurus aplej ar 1 glāzi ūdens, vāra uz lēnas uguns ūdens peldē 30 min. Lieto pa ½ glāzei 3 reizes dienā.

Plaušu slimības

 Maisījums – 1200 g liepu ziedu medus, 1 glāze smalki sagriezta alvejas lapa, 100 g olīveļļa, 25 g bērzu pumpuri, 10 liepziedi, 2 glāzes ūdens. Katliņā izkausē medu, pievieno alveju un uzkarsē (uz lēnas uguns pakarsē 5-10 min). Atsevišķā glāzē aplej liepziedus un bērzu pumpurus, vāra 3 min., nostādina 15-20 min., pievieno medus un alvejas maisījumam. Tad gatavo maisījuma vienādās devās salej tumša stikla pudelītēs un pievieno vienādās devās olīveļļu. Pirms lietošanas saskalo. Lieto pa 1 ēdamk. 3 reizes dienā

 Lai savāktu sīkos bērza pumpuriņus, vajag lielu pacietību. Taču pumpura sveķainajā ārējā kārtiņā ir daudz veselīgu vielu. Šāda tēja lieliski der pret saaukstēšanos, it īpaši, ja piemet klāt aveņu kātus. Der pērnā gada atvases, kas iekšā vēl zaļganas, dzīvas. Palīdz, ja uzbrūk pavasara kaite – deguns tek, kaklā skrāpējas.

Staigājot pa mežu, mutē ieteicams iemest pa kādam bērzu pumpuram. Tiesa, ēst bērzu pumpurus pārāk lielos daudzumos nav ieteicams, jo sveķi, ko tie satur, ar laiku var radīt nieru darbības problēmas.

* Ja bērzu pumpurus vēlaties saglabāt vēlākam laikam, sasieniet slotiņu, izkaltējiet siltā telpā, pēc tam pumpurus ar nazīti nokasiet un saberiet papīra vai auduma turziņā.

* Ļoti vērtīga tēja, kas labi attīra organismu, izdodas, ja kopā saber bērzu pumpurus, dzeltenās kaķpēdiņas, kumelītes un asinszāli.

* Par bērzu pumpuriem ne mazāk vērtīgi ir liepas, lazdas un pīlādžkoka pumpuri. Visgaršīgākie ir liepas un pīlādža pumpuri, teic Brigita Lūkina. Ozola pumpuri ir izteikti rūgteni, bet arī veselībai noderīgi.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties