latvijaspirts.lv
      
2019. gada 15. decembris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Gemmoterapija


 Nosaukums veidojies no latīņu vārda – gemme.
Kas vienlaicīgi nozīmē - pumpurs un dārgakmens.

 Gemmoterapijā izmanto pumpurus, jaunos dzinumus un saknītes.

Šīs augu daļas maisījumos ar spirtu, ūdeni un glicerīnu, kalpo šķīdumu pagatavošanai, kuros koncentrētas galvenās augu aktīvās vielas – macerāti.

To īpašības atkarīgas no auga, no kura tie ir iegūti – upenes dod enerģiju, egle cīnās ar klepu, vilkābele palīdz sirdij utt. Bez tam daudziem produktiem ko izmanto gemmoterapijā ie vienotas īpašības – diurētiska, drenējoša (organisma izvadfunkcijas), detoksikācijas iedarbība.

 Ārstniecība ar pumpuru preparātiem ir atsevišķa terapeitiska metode, kas balstās uz fitoterapijas un homeopātijas principiem. Šīs metodes pamatā ir izmatoti to augu daļu ekstrakti, kas atrodas augšanas procesā, kas savākti svaigā veidā – jaunie dzinumi, saknītes, sakņu un lakstu iekšējā virskārta, pumpuri. Šīs augu daļas satur visvairāk skābes (augšanas hormoni, ģenētiskā informācija), vitamīnus, minerālus un citas aktīvās vielas.

Ārstniecība ar jaunajiem pumpuriem – ir dabas embrio – šūnu (audu) terapija. Augu embrioni satur visa topošā auga spēku.

Bieži paejam garām kokiem un krūmiem kas ir vēl tikai pumpuros, mēs pat nenojaušam, ka tie jau ir gatavi mums atdot savu dziedniecisko spēku. Tieši šajā tik ļoti īsajā laikā periodā, kas ilgst dažkārt tikai dažas dienas ir jāpaspēj ievākt pumpurus.  Pumpuriem piemīt fenomenāls dziednieciskais spēks. To atveseļošanas efekts daudzkārt pārspēj jauno izplaukušo lapiņu un ziedu spēku.

 Pumpuri saturs ēteriskās eļļas ar patīkamo aromātu, vitamīnus, skābes, cukuru, cieti, sveķvielas un miecvielas. No pumpuriem gatavo novārījumus, uzlējumus, salātus, tējas, dzērienus, vāra ievārījumus, dažkārt arī marinē.

 Pumpurus pielieto angīnas ārstēšanai un profilaksei. Tos nedaudz samīca, tad lēni košļājot norij. Pumpurus ieteicams lietot pēc ēšanas. Dienā pietiekoši ir apēst 10-15 g pumpurus.

Par bērzu pumpuriem ne mazāk vērtīgi ir liepas, lazdas un pīlādžkoka pumpuri. Visgaršīgākie ir liepas un pīlādža pumpuri. Ozola pumpuri ir izteikti rūgteni, bet arī veselībai noderīgi.

Jebkurus no minētajiem pumpuriem vislabāk ēst svaigus, bet var arī sakaltēt, lai vēlāk pagatavotu tēju. Šim nolūkam salasītos pumpurus izber kastītē, sietiņā vai uz papīra (noteikti ne uz avīzes) un, lai saglabātu fermentu aktivitāti, žāvē temperatūrā, kas nepārsniedz 40 grādus.

Pavasarī ieteicams baudīt ne tikai to koku un krūmu pumpurus, kas aug mežā. Arī augļu dārzā var atrast veselībai daudz noderīga. Piemēram, upeņu pumpuri satur daudz C vitamīna. Brīdi tos pavārot, iegūst ļoti aromātisku, garšīgu, organismu tonizējošu dzērienu.

Ļoti garšīgi pumpuri ir ābelēm. Tāpat kā ķiršu, plūmju, bumbieru un korinšu pumpuri, tie satur organismam vērtīgas vielas.

 Pielietošana

 • Pumpuri attīra organismu no toksīniem un šlakvielām, kas veicina visa organismu darbības funkciju uzlabošanos.
 • Kopējā tonizējošā iedarbība ļauj organismam labāk pretoties ārējiem agresoriem un pastiprina dabisko aizsardzību (imunitāti).
 • Gemmoterapija labi papildina klasisko fitoterapiju, homeopātiju un akupunktūru tajos gadījumos, kad zāles ir ne visai efektīvas.
 • Pie trankvilizatoru, neiroleptiķu, psihostimulatoru lietošanas.
 • Pie iekaisumu perēkļiem
 • Pie autoimūnām saslimšanām
 • Pie nepietiekošiem dzīvības spēkiem

 Macerāts

Pumpuru izmantošana tradicionālajā farmakoloģijā aizstiepjas līdz viduslaikiem, līdz alķīmiķu ērai. Beļģu ārsts Puls Henrijs 1960. gadā lika pamatus „fitoembrioterapijai”. Ārsts izgudroja augu valsts augu dzinumu tīro ekstrakciju – macerāciju. Pumpurus liek spirta – ūdens – glicerīna maisījuma uz 21 dienu, pēc tam filtrē. Iegūtā substance, ko dēvē par „mātišķo macerātu”, atšķirībā no „spirta macerāta” ir pamats fitoterapeitiskiem šķīdumiem. Ierasti macerātu lietoja nelielās devās atšķaidot ar ūdeni, pa 5-15 pilieniem dienā (vienu vai divas – trīs reizes dienā). 

 1970-tajos gados doktors Maks Teto, homeopāts, pārsauca "fitoembriterapiju” par „ gemmoterapiju”, kas mūsdienās ir pasaulē pieņemts jēdziens.

Mūsdienās laboratorijas izgatavo pumpuru ekstraktus macerāta formā vai 1D, kas nozīmē šķīdums, kas atšķaidīts 10 reizes attiecībā pret oriģinālo macerātu.

 •  Pumpuri un nervu sistēma
  Iedarbojoties uz hipofīzi, upenes iedarbojas uz organisma termoregulāciju un palielina pretošanās spējas aukstumam. Esot lieliskam sasildošam līdzeklim, tā cīnās ar nogurumu un miegainību. Var iedarboties kā antihistamīna līdzeklis, jo piemīt stimulējoša iedarbība uz asins kortizolu. Dažkārt hroniskas migrēnas veiksmīgi ārstētas ar upeņu pumpuriem.
 • Pumpuri un nieru sistēma
  Palielina asins hidrokortizolu, upenes izrāda tonizējošu iedarbību uz virsnieru dziedzeriem un cīnās ar nogurumu pie virsnieru darbības izsīkuma („postījuma” sindroms). Kā diurētiķis, tā izrāda pozitīvu iedarbību pie nieru nepietiekamības, piemīt prettūskas efekts. Ieteicama hroniska prostatīta un podagras ārstēšanai.
 •  Pumpuri un āda
  Neitralizē kukaiņu kodumus lietojot iekšķīgi (3 pilieni macerāta koncentrāts, katras 30 minūtes), vai ārīgi (uzpilinot dažus macerāta pilienus uz koduma vietas).
  Lietojot iekšķīgi iedarbojas uz akūtu un hronisku nātreni, psoriāzi, sausu un infekciozu ekzēmu.
 •  Pumpuri un cirkulācijas funkcijas
  Pretiekaisuma iedarbība, upenes izrāda flebotonisku iedarbību.
  Maigi pazemina spiedienu (iedarbojas uz nierēm, pakārtoti kontrolē sirds energopatēriņu), tai piemīt vazokonstriktora iedarbība uz venozajiem kapilāriem. Piedalās koagulācijas procesu regulācijā un tai piemīt hematogēnas īpašības. Palīdz pie anēmijas. Cīnās ar antibiotiku terapijas sekām. Stimulē kataboliskos procesus, iedarbojoties  uz holesterīnu, urīnvielām.
 •  Pumpuri un elpošanas sistēma
  Efektīvi palīdz pie alerģiskām reakcijām (arī pie medikamentozām alerģijām). Izrāda labvēlīgu iedarbību pie hipnotiskiem stāvokļiem un hroniska bronhīta, Augšējo elpošanas ceļu saslimšanām (sinusītiem, rinofaringītiem, hroniskiem un alerģiskiem rinītiem).
 •  Pumpuri un locītavas
  Pretreimatisks līdzeklis pateicoties izteiktai pretiekaisuma īpašībai. Stimulē hidrokortizona sintēzi organismā. Lieto artrožu ārstēšanai. Uzlabo saišu un cīpslu stāvokli, cīnās ar osteoporozi.

 

Upenes (Черная смородина, Ribes nigrum)

Pumpuri ir adaptogēni.
Var tikt lietoti ilgstošu laiku. Nepiemīt specifiska iedarbība, Paaugstina organisma kopējās aizsargspējas. Piemīt funkciju normalizējoša iedarbība.
 Pateicoties endokrīnajai iedarbībai uz hipofīzes – virsnieru sistēmas darbību, upenes regulē organisma adaptāciju, paaugstina glukokortikoīdu aktivitāti. Stimulē kopējo metabolismu. Pilda imūnregulatora funkciju. Piemīt antidegeratīva iedarbība un piemīt sinerģijas efekts. Paātrina zāļu iedarbību. 
 Upeņu un jāņogu pumpuri ir lielisks organismu attīrošs līdzeklis. Tie aktīvi piedalās svīšanas procesos, piemīt urīndzenoša un žultsdzenoša īpašība. Lietojot pumpurus ar sviedriem un urīnu no organisma tiek izvadīti sāļi, uzlabojas gremošana, normalizējas zarnu flora. No organisma tiek izvadīti toksiskie metāli – svins, dzīvsudrabs, kobalts, stroncijs un citi radioaktīvie elementi. Vienlaicīgi tiek izvadītas toksiskās vielas, kas veidojas kuņģa – zarnu traktā pūšanas procesu rezultātā. 
 No upeņu pumpuriem gatavo vitamīnu tēju, ko pagatavo ņemot 1 tējk. kaltētus vai vītinātus pumpurus uz 1 glāzi karsta ūdens. Nostādina 20 min. Dzer pa 1 glāzei 2-3 reizes dienā.

Rozmarīns (Розмарин, Rosmarinus officinalis)

 Rozmarīna glicerīna macerāts tiek izgatavots no jauniem, neuzziedējušiem dzinumiem. Koncentrātam piemīt augsta hepatoprotektora aktivitāte (63%), attiecībā pret augu kopumā (6%). 
 Uzlabo žults teci. Jaunie dzinumi nodrošina holeritisku aktivitāti divas reizes lielāku nekā viss augs kopumā. Macerāts cīnās ar brīvajiem radikāļiem daudz aktīvāk nekā viss augs kopumā.

 

 

Osis (Ясень, Flaximus ezcelsior)

Kokam krītot, tas spēcīgi atlec (daudz spēcīgāk kā citi koki). Šķiedras, elastīgas un mīkstas, tāpēc to izmanto beisbola, slēpju un hokeja nūju izgatavošanai. 
 Koksnes parametri ir analogi dažām pumpuru īpašībām, ko izmanto gemmoterapijā (īpaši iedarbībai uz saitēm). 
 Osim ir specifiska iedarbība uz kaulu – locītavu aparātu un nieru sistēmu. 
 Lietot pie liekā svara, jo tie mazina asinīs holesterīna un urīnskābes līmeni, maigi iedarbojas uz urīnvielām. Pielieto pie podagras, izrāda pretiekaisuma iedarbību sinoviālā apvalka līmenī un uz saitēm kopumā. Ir izcils pretreimātisks līdzeklis. 
 Cīnās ar brīvajiem radikāļiem, attīroša, temperatūru pazeminoša iedarbība, iespaido prostatas darbību. Piemīt kompleksa diurētiska iedarbība. Veicot biokibernētiskus pētījumus ir konstatēts ka nieru sistēmas stimulācija pirmkārt notiek virsnieru līmenī, kas izskaidro pretiekaisuma iedarbību (asinīs palielina hidrokorizolu un stresa hormonus (adrenalīnu un noradrelīnu).

 

 Mežrozītes (Шиповник, Rosa canina)

Gemmoterapijā respiratoro sistēmu un LOR sfērā mežrozītes ir viens no pamatlīdzekļiem ar plašu iedarbības spektru. Palīdz pie rinītiem, atkārtotiem tonzilītiem, otītiem, traheo – bronhītiem, rino – laringītiem. Iesaka bērniem, kas cieš no šim saslimšanām, kā arī tuberkulozes un migrēnas slimniekiem.
 Iedarbojas uz iekšējiem dziedzeriem, formē imūno (pretvīrusu) aizsardzību un efektīva pie atkārtotiem iekaisumiem un „mūžīgās slimības” stāvokļa.
 Ādas līmenī iedarbojas uz kārpām, ekzēmu, furunkulozi, herpēm. 
 Kaulu – locītavu sistēmas līmenī lieto pie augšanas problēmām bērniem, veicina harmoniskas spējas mācīties skolā. Uzlabo locītavu aktivizāciju un mazina iekaisumus. Gremošanas sistēmas līmenī efektīva pie kolītiem.

Kadiķis (Можжевельник, Juniperus communis)

Izmanto mīkstos jaunos zaļos dzinumus, līdz tie pārkoksnējas. Iedarbojas uz aknu darbību un ir spēcīgs organisma attīrīšanas līdzeklis. 
 Piemīt pretiekaisuma īpašības, pazemina portālo hipertensiju. Urīnsistēmas līmenī darbojas kā spēcīgs diurētiķis un efektīvi cīnās ar tūskām.
 Normalizē jona līdzsvaru organismā, šķīdina nierakmeņus un pazemina hiperurikēmiju.  Imūnsistēmas līmenī izmanto pie dažādām alerģijām, jo iedarbojas uz aknām. Ir tonizējošs līdzeklis visam organismam. 
 Asinsrites sistēmas līmenī izmanto hronisku autointoksikāciju ārstēšanai (lietojot sliktus pārtikas produktus). Veicina vispārēju organisma dezintoksikāciju. Ir attīrošs līdzeklis, izvada organiskās šlakvielas (urīnvielas, urīnskābi, holesterīnu). 
 Gremošanas sistēmas līmenī izmanto kā zāles pie hiperglikēmijas. Noderīgs, cilvēkiem ar lieko svaru un saldumu cienītājiem.

 Priede (Сосна, Pinus sylvestris)

 •  Kaulu – locītavu sistēma
  Pumpuriem piemīt lieliskas remineralizējošas īpašības. Cīnās ar locītavu skrimšļu iznēsāšanos un sairšanu (noderīgi mugurkaula nostiprināšanai), pateicoties savai stimulējošajai ietekmei uz hrondrocītiem. Vērtīgs līdzeklis dažādu artrožu ārstēšanai. Palīdz pie iekaisumu reimatisma. Nostiprina un atjauno kaulu un skrimšļu audus. Palīdz pie organisma kopējās novecošanās. Izmanto pie osteoporēzes, mazina lūzumu risku (īpaši sievietēm pēc menopauzes periodā). Efektīva nervu sistēmas distonijas gadījumos.
 •  Botāniskais raksturojums
  Skuju koks, kas sasniedz 35-40 m augstumu ar taisnu stumbru un noapaļotu zaru kroni, bet jaunajos stādījumos piramidālas formas kronis. Pumpuri pagarināti – olveida, pelēki, matēti. Zied maijā. Sēklas nogatavojas otrajā gadā. Aug smilšainās un podzolētā augsnē.
 •  Sagatavošana un glabāšana
  Pumpurus ievāc ziemā vai agri pavasarī, līdz kokam iestājas intensīvās augšanas periods, kad pumpuri ir uzbrieduši, bet nav vēl atvērušies. Pumpurus nogriež ar nazi. Pumpuru garums, kuros ir visvairāk aktīvās vielas ir 1,5-2 cm.
  Kaltē dabiskos apstākļos. Nekar kaltēt žāvētavās, jo tad sveķi sāk kust un pumpuri atvērās. Pumpuri ir izkaltēti ja tos pārlaužot vidus ir sauss. Labā laikā pumpuri izkalst 10-15 dienās.
 •  Ķīmiskais sastāvs
  Satur ēteriskās eļļas (0.36%), kuras sadāvā ir pinens, limonens, borneols, kadinens, sveķi, ciete, miecvielas, rūgtvielas, alkaloīdi, K un C vitamīni u.c.
 •  Farmakoloģiskās īpašības
  Pumpuru novārījums darbojas kā atkrēpojošs līdzeklis, jo uzbudina elpošanas ceļu epitēlija sekretoro aktivitāti, stimulē skropstaninā epitēlija funkcijas. Krēpu viskozitāte atkarīga no dziedzerepitēlija sintezēto glikoproteīdu izdalīšanos elpošanas ceļos. Krēpu konsistence atkarīga arī no to sastāvā esošo bakteriālo antigēnu daudzuma. Pumpuru novārījumā ir vielas, kas dezinficē krēpas izrādot pretvīrusu un antimikrobu iedarbību.
  Līdzīgi kā daudzi citi augi, kas satur ēteriskās eļļas pumpuriem piemīt urīndzenoša un žultsdzenoša īpašība.
 • Tautas medicīnā pumpurus lieto
  Pret klepu pie augšējo elpošanas ceļu saslimšanām
  Kā atkrēpošanas un dezinficēšanas līdzekli pie hroniskiem bronhītiem, plaušu saslimšanām, plaušu abscesiem, hroniskiem tonzilītiem, akūtām resporatorām saslimšanām.
  Pie nierakmeņu slimības
  Kā inhalācijas un kakla skalošanai pie angīnas
  Uzlabo asins sastāvu
 • Pumpuru novārījums (Отвар из почек сосны Decoctum turiones Pini)
  Gatavo attiecībā 1:10. Lieto inhalācijām pie angīnas un  akūtām respiratorām saslimšanām. Iekšķīgi lieto pa 1-2 ēdamk. kā atkrēpošanas un dezinfekcijas līdzekli.
   Ņem 1 ēdamk. pumpurus, aplej ar 1 glāzi verdoša ūdens, katliņu cieši noslēdz un ūdens peldē vāra 30 min. Atdzesē 15 min., izkāš un pievieno vārītu ūdeni līdz sākotnējam daudzumam. Lieto pa ½ - 1/3 glāzes 2-3 reizes dienā pēc ēšanas.
   ½ litru pienu uzvāra, noņem no uguns un pieliek 1 ēdamk. pumpurus. Siltā vietā nostādina. Izdzer dienas laikā pie klepus. 
 • Salasa svaigus pumpurus (1,5-2 cm garus), nedaudz apžāvē. Samaļ gaļasmašīnā un sajauc ar cukuru, attiecībā 2:1. Sapilda slēgtā traukā un 2 nedēļas nostādina ledusskapī. Kad maisījums maina krāsu no zaļganīgas uz brūnganu, tas ir gatavs lietošanai. Lieto pa tējk. 3 reizes dienā. Lieto ilgi turot mutē un lēnām izsūkājot. Maisījumu var ilgi glabāt.
 • No jaunajiem priežu un egļu dzinumiem gatavo vitamīnu dzērienu. 30 g dzinumi, 1 glāze verdošs ūdens. Vāra 30 minūtes, nostādina, izkāš. Garšas uzlabošanai pievieno medu, cukuru, etiķi vai citronu sulu. Dzer pa 2-3 ēdamk. dienā, var lietot arī vairāk.
 • Ārīgai lietošanai no dzinumiem gatavo novārījumus vannām, kuras sniedz nomierinošu efektu.
 •  Priežu pumpurus lieto pie drudža un caurejas, kā spēcīgu sviedrējošu līdzekli, kā arī pie reimatisma un infekcijas saslimšanām kā temperatūru pazeminošu līdzekli. Gatavo novārījumu – 1 ēdamk. pumpuri, 1 glāze ūdens. Vāra aptuveni 1 stundu, atdzesē. Lieto pa 1-2 ēdamk. 3 reizes dienā.
 •  Priežu pumpuru novārījumu izmanto kā atkrēpošanas, žutsdzenošu, urīndzenošu asins sastāva uzlabojošu līdzekli pie bronhīta, reimatisma. Pie tuberkulozes izmanto pumpuru spirta uzlējumu.
 • Jau sākot no janvāra līdz pat aprīlim var ēst un vākt priežu pumpurus – kamēr laiks nav pārāk iesilis un pumpuri nav kļuvuši sveķaini. Kad priežu pumpuri kļūst sveķaini, tos ir grūti izžāvēt, jo žāvēšanas procesā sveķi kūst.
 • Ja priežu pumpurus vēlaties saglabāt, lai vēlāk gatavotu tēju vai uzlējumu, tos, izklātus plānā kārtiņā, 3 līdz 5 nedēļas jāžāvē labi vēdinātā vēsā telpā. Nedrīkst žāvēt saules sakarsētos bēniņos. Žāvējot karstumā, ēteriskās eļļas un viss pārējais labums iztvaikos. Pumpurus var arī sasaldēt, turot nemainīgā mīnus 20 grādu temperatūrā.
 • Priežu pumpuri palīdz pret dažādiem iekaisumiem, klepu, locītavu sāpēm, kalpo arī kā urīndzenošs līdzeklis un dziedē ādas slimības. Iekšķīgai lietošanai uz vienu glāzi ūdens ņem 1 ēdamkaroti pumpuru, slēgtā traukā brīdi pavāra, lieto trīs reizes dienā pa 1/4 glāzes. Veselības uzlabošanai var lietot arī priežu pumpuru novārījumu pienā. Gan novārījums ūdenī, gan pienā ir rūgts, bet ļoti vērtīgs, uzsver Brigita Lūkina. Tiesa, priežu pumpuru novārījumu iekšķīgi nav ieteicams lietot lielos daudzumos, jo visu skujkoku sveķi satur terpentīnu.
 • Ārīgai lietošanai izmanto ar šņabi aplietus un vienu nedēļu noturētus priežu pumpurus. Ar šo uzlējumu sāpošas locītavas var smērēt tik reižu dienā, cik vajadzīgs.

Apse

 • No apses pumpuriem gatavo ziedi, ar ko ieziež apdegumus un hemoroīdos izaugumus. Ziedei ņem 1 ēdamk. kaltētus un saberztus pumpurus, izsijā caur sietu un sajauc ar 100 g augu eļļas.
 •  Apses pumpurus lieto pie aknu saslimšanām, gastrīta, plaušu tuberkulozes. Inhalācijām un kala skalošanai pie angīnas, augšējo elpošanas ceļu iekaisumiem gatavo uzlējumu. Ņem 1 ēdamk. pumpurus, aplej ar 200 g verdoša ūdens, nostādina 15 – 20 min siltā vietā, izkās un glabā vēsā vietā ne ilgāk kā 2 diennaktis. Inhalācijām pievieno 2-3 ēdam. uzlējumu.

Papeles

 • Papeļu pumpuriem piemīt izteikts bakteriocīds efekts, bet melno papeļu (melnapse) pumpuru uzlējumu izmanto kā temperatūru pazeminošu un nomierinošu līdzekli. Uzlējumu lieto pie tuberkulozes, noguruma, kuņģa sāpēm, asiņošanas, reimatisma, izmanto ādas ierīvēšanai ja pastiprināti izkrīt mati. Ņem 1 ēdamk. pumpurus, aplej ar 100 g spirta vai degvīna. Nostādina 8-10 dienas siltā vietā, izkāš. Lieto pa 15-20 pilieniem 3 reizes dienā.

Liepa

 • Sasmalcinātus svaigus liepu pumpurus lieto ārīgi kā sāpes mazinātājus, pretiekaisuma un mīkstinošu līdzekli pie apdegumiem, furunkuliem, brūcēm un ādas čūlām. Liepu pumpurus marinē un no tiem gatavo salātus.
 • Salāti – 100 g liepu pumpuri, 1 ola, salātu mērce. Salātu mērce – skābs krējums, ābolu etiķis, sinepes un sasmalcinātas vārītas olas. Pārkaisa ar seleriju, pētersīļu un diļļu zaļumiem.
 • Liepu pumpuru ievārījums. Patlaban ir īstais laiks vākt iepriekšējā gadā izaugušos liepu zariņus, lai pagatavotu aromātisku, veselīgu un gardu liepu pumpuru ievārījumu, kas stiprina imunitāti. Kā tas garšo? Debešķīgi, kā aromatizēts medus! Turklāt tā pagatavošana prasa vien pusstundu.
  1. Ievārījuma gatavošanai izvēlas patālāk no autoceļa augošu liepu un griež tikai pagājušajā gadā izaugušos koši sarkanbrūnos zariņus. Litram ievārījuma nepieciešamas divas lielas buntes, ko tik tikko var apņemt ar abām rokām.
  2. Zariņus sagriež 6–8 cm garos stienīšos, lai var ievietot 1,5 litru lielā katlā.
  3. Zariem uzlej 800–900 ml ūdens un vāra uz vidēji lielas uguns aptuveni 20 minūtes. Zariņi maina krāsu no tumši sarkanas līdz gaiši brūnai. Vāroties liepu zariņi smaržo kā tikko izvārītas cūku pupas.
  4. Zariņus nokāš un liek atdzesēties. Novārījumu saglabā.
  5. Kad zariņi atdzisuši, izspiež liepu pumpurus, kas paukšķēdami viegli nāk laukā. Darot to, var pārliecināties, cik daudz ēterisko eļļu un sveķu ir pumpuros – rokas kļūst lipīgas, virtuvē izplatās patīkams aromāts.
  6. Kad pumpuri savākti, tos liek novārījumā un pievieno ievārījuma cukuru ar pektīnu (0,5 litriem vajag aptuveni puskilograma cukura). Pavāra 5 minūtes un sapilda tīrās burciņās. Pumpuri ievārījumam piešķir patīkamu saldu akcentu!

Egle

 • Var vākt arī egļu pumpurus. Tie palīdz pret B vitamīna trūkumu, mazasinību, rahītu, reimatismu, podagru, tuberkulozi, elpceļu iekaisumu, tai skaitā klepu un bronhītu. Kalpo arī kā sviedrējošs, urīnu un žulti dzenošs un sāpes remdinošs līdzeklis. Tāpat kā priežu pumpurus, arī egļu pumpurus var savārīt vai termosā apliet ar karstu ūdeni un ļaut uzlējumam ievilkties.
    Tāpat kā priežu pumpurus, tos var savārīt arī kopā ar pienu. Vienā litrā piena ieber 30 g egļu pumpuru, brīdi pavāra, izkāš, izdzer vienas dienas laikā 3 – 4 reizēs. Kad parādīsies egļu jaunās galotnītes, no tām varēs gatavot spēcinošu vitamīnu dzērienu      

  Bērzi

 • Staigājot pa mežu, mutē ieteicams iemest pa kādam bērzu pumpuram. Tiesa, ēst bērzu pumpurus pārāk lielos daudzumos nav ieteicams, jo sveķi, ko tie satur, ar laiku var radīt nieru darbības problēmas.
 • Ja bērzu pumpurus vēlaties saglabāt vēlākam laikam, sasieniet slotiņu, izkaltējiet siltā telpā, pēc tam pumpurus ar nazīti nokasiet un saberiet papīra vai auduma turziņā. Ļoti vērtīga tēja, kas labi attīra organismu, izdodas, ja kopā saber bērzu pumpurus, dzeltenās kaķpēdiņas, kumelītes un asinszāli.

Ceriņi

 • Veselības uzlabošanai var izmantot arī ceriņus. To pumpurus lieto klepus, podagras, reimatisma, locītavu iekaisuma un augoņu gadījumā. Ārējai lietošanai pumpurus aplej ar degvīnu, notur vienu nedēļu un liek uz sāpošajām vietām kā kompreses. Ceriņu uzlējumu lietojot iekšķīgi, jābūt uzmanīgiem, dzēriens jāgatavo vājā koncentrācijā.
Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties