latvijaspirts.lv
      
2019. gada 19. novembris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Spirta izvilkumi


 Info avots ventspilszinas.lv
16.11.2010

Zāļu pagatavošanai ārstniecības augu daļas ievāc no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Ārstniecības augu pumpurus vāc pavasarī, lakstus un ziedus plūc pavasara beigās un vasarā, augļus – vasaras beigās, dārzeņus un sēklas ievāc rudens sākumā, bet atlikušajā rudens laikā rok saknes. Šobrīd sakņu iegūšanai ieteicamie augi: alteja, ālanta, baldriāns, blaktene, ceļteka, cigoriņš, dadzis (diždadzis, mārdadzis) helēnija, kalme, lupstājs, ozolpaparde, peonija, pienene, retējs, skābene, tauksakne, ugunspuķes, vārpata, zelsakne.

Spirta izvilkumi.

No saknēm lielākoties gatavo izvilkumus spirtā un novārījumus. Interesanti, ka līdz pat 19. gadsimtam degvīnu pārdeva aptiekās un lietoja medicīniskiem nolūkiem. Visstiprākais bija tīrais degvīns 60-90%, ko lietoja ārīgi ķermeņa ierīvēšanai un iekšķīgi organisma spēcīgai sasildīšanai. Rūgtie uzlējumi 30–60%, kuriem pievienoja garšaugu saknes vai sēklas, saldie uzlējumi 18–25%, kas nostādināti uz augļiem vai mizām. Ar degvīnu ārstējoties jāievēro mērs, citādi tas var izraisīt nevēlamas blakus pazīmes. Īpaši jāuzmanās tiem, kam ir slimas aknas un sirds. Pirms uzlējumu lietošanas noteikti būtu jāapspriežas ar ārstu vai farmaceitu, jo dažādi augu uzlējumi savā starpā var izrādīties nesaderīgi. Parasti gatavo 1:5 izvilkumu, kur 1 daļu ņem sasmalcinātus augus aplej ar 5 līdz 10 daļām spirta vai degvīna, kārtīgi izmaisa un atstāj vēsā, tumšā vietā uz nedēļu līdz mēnesim, lai ievelkas. Pēc tam izkāš un pilda tumšā pudelē. Lieto pēc vajadzības no karotes līdz 3 karotēm dienā. Izvilkumus parasti lieto rudenī, ziemā un pavasarī, jo tie uzlabo asinsriti galvā un sirdī. Izvilkumus var lietot gan pēc smagām operācijām, gan smagām slimībām, gan arī pēc lielām fiziskām slodzēm. Bērniem izvilkumus dot aizliegts!

Augi spirta uzlējumiem:

Alteja, asinszāles laksti, ālantes sakne, baldriāna sakne, blaktenes sakne, bērza pumpuri, bērza piepe, ceļtekas sakne, ceriņa ziedi, cigoriņa saknes, dadža saknes, dievkrēsliņa laksti, helēnijas sakne, ievu ogas, kadiķa ogas, kalmes sakne, kastaņi, krizantēmas ziedi, lupstāja sakne, mārsila laksti, ozola zīles, ozolpapardes sakne, pelašķa ziedi, pīlādža ogas, peonijas sakne, pienenes sakne, piparmētras laksti, raudenes laksti, retēja sakne, skābens sakne, smiltsērkšķa zari, tauksaknes sakne, ugunspuķes saknes, upenes lapas un zari, vārpatas sakne, vilkābeles ogas, zeltsaknes sakne, zemestauki.

Plaušu un bronhu attīrīšanai:

1 glāze medus, 200 ml alvejas sula, 1 ēd.k. bērza pumpuru un 250 ml 70% spirta. Visu rūpīgi samaisa, sapilda tumšā stikla pudelē, cieši aizkorķē, var pat aizvaskot un uz vienu nedēļu atstāt tumšā vietā. Tikmēr medus būs izšķīdis. Lieto pa ēdamkarotei trīs reizes dienā pirms ēšanas.

Pret gripu un saaukstēšanos:

1 tējkarote raudene vai mārsils, 50 ml degvīna, 20 g kaltētas aveņu ogas vai 30g aveņu ziedi un lapas, 0,5 l ūdens. Raudeni un avenes aplej ar karstu ūdeni māla krūzē. Kad izvilkums ir gatavs, tam pievieno degvīnu un dzer pa maziem malciņiem. Ieteicams pēc tam sasegties un pagulēt, lai izsvīst.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties