latvijaspirts.lv
      
2019. gada 19. novembris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Ko var pagatavot no augiem?


 

Cik dažādi mēs varam izmantot dabas dāvanu – zālītes.
Kaltētu augu devas. 1 ēdamk. ir aptuveni 3-5 g lapas vai ziedi, 10 g mizas vai saknes.

Uzlējums – kastais, aukstais, jauktais

 Uzlējumi ātrāk uzsūcas organismā un izrāda ātrāku un spēcīgāku iedarbību. Ārīgai lietošanai paredzētos uzlējumus gatavo divreiz un trīsreiz koncentrētākus nekā priekš iekšķīgas lietošanas. Lai uzlabotu garšu un mazinātu uzlējumu rūgtumu augus sastāvam pievieno nedaudz piparmētras. Piparmētras var pievienot kā garšas uzlabotāju gandrīz visos augu maisījumos.

 Pagatavojot uzlējumu no augiem izdalās bioloģiski aktīvās vielas. Izvēlas irdenās augu daļas, kas visvieglāk izdala šīs vielas (laksti, lapas, ziedi). Pagatavo arī no rupjajām augu daļām (saknes, miza) ja ir vēlams iegūt to sastāvā esošās ēteriskās vielas un citas aktīvās vielas (vitamīni, glikozīdi) kas pagatavojot novārījumus augstās temperatūras iespaidā sadalās. No aromātiskajiem un garšaugiem arī ieteicams gatavot uzlējumus, jo vārot sadalās un izgaro ēteriskās eļļas.

Pudelē laba sarkanvīna ielieku salvijas zariņu; kundzītēm pēc piecdesmit der pirms gulētiešanas pa tik gramiem šī dzēriena, cik katrai gadu.

Nopērku pudeli sarkanvīna, nedaudz dzēriena noleju un saberu pudelē vilkābeļu ogas, kamēr trauks pilns. Nostāvinu pāris nedēļas. Šo dzērienu dēvēju par sirds vīnu. Vērtīgs stiprinājums sirds veselībai. Savvaļas augu uzlējumus nedrīkst dzert glāzēm, tik pa tējkarotei.

Karstais uzlējums
 Ar verdošu ūdeni (bet kas ir nedaudz, tomēr atdzesēts) aplej augus. Ņem attiecībā 1:10 (1 daļa augi, 10 daļas ūdens). Augu un ūdens attiecība var būt citādāka, ņemot vērā konkrēta uzlējuma specifiku un mērķi kam tiks lietots. Uzlējumu nostādina 15-20 min. Uzlējumu ko izmantos ārīgai lietošanai pagatavo lielākā koncentrācija – 1:5.

Aukstais uzlējums
 Augus aplej ar istabas temperatūras ūdeni un nostādina 4-12 stundas. Aukstos uzlējumus galvenokārt pagatavo no aromātiskajiem un maigiem augiem, īpaši no tiem, kuriem piemīt atvēsinoša un atsvaidzinoša iedarbība. Lai uzlējums būtu labāks izmanto augu pulveri.

Jauktā metode
 Visbagātāk tiek izdalītas augu aktīvās vielas. Iesākumā augus nostādina vēsā ūdenī 4-8 stundas (izdalās ēteriskās vielas). Maisījumu izkāš. Augu atliekas aplej ar verdošu ūdeni un nostādina 15-20 min. Izkāš un sajauc ar auksto uzlējumu.

Novārījums

 Pagatavojot novārījumu izdalās bioloģiski aktīvās vielas no augu daļām (mizas, saknes, koksne, raupjas un biezas lapas, kaltēti augļi) pielietojot ilgstošu termisku iedarbību. Gatavo attiecībā 1:10, retāk 1:30. Ir vairākas pagatavošanas metodes

 Māla traukā (tilpums 1,5 litri) ieber 4 ēdamk. augus un aplej ar 1 litru vēsa ūdens, samaisa un noslēdz. Novieto istabas temperatūra uz nakti, lai augu daļas uzbriest. No rīta novieto uz lēnas uguns un vāra 5-7 min. Nedaudz atdzesē un novārījums ir gatavs lietošanai. Ārstnieciskiem nolūkiem katru dienu pagatavo svaigu novārījumu.

 Nedaudzus augus var ilgstoši karsēt (neuzvārot), tas ir īpaši labi kad augu maisījums ir jāpagatavo vienlaicīgi no saknēm, lapām un ziediem. Tad maigākās augu daļas pievieno vārīšanas procesa noslēgumā.

 Augus aplej ar vēsu ūdeni un novieto uz lēnas uguns. Vāra 20-30 min. Pēc vārīšanas pievieno vārītu ūdeni, lai izveidotu vēlamās koncentrācijas novārījumu.

 Augus aplej ar istabas temperatūras ūdeni un trauku ievieto lielāka traukā kas pildīts ar verdošu ūdeni. Šajā ūdens peldē vāra – karsē 15 min. Nostādina 20-40 min.

 Visātrāk pagatavojamais novārījums ir ja izmanto augu pulveri, ko aplej ar ūdeni, vāra 3 min. un nostādina siltā vietā 2 stundas.

 Augu novārījumus kas satur miecvielas ir jāizkāš, kamēr tas vēl ir karsts, uzreiz pēc noņemšanas no uguns.

Izvilkums

 Pagatavo līdzīgi kā novārījumus. Atšķirība ir tā, ka augus aplej ar verdošu ūdeni un novieto uz karstas plīts stūra vai cepeškrāsnī ievilkties uz nakti. No rīta, pirms lietošanas to izkāš un nedaudz uzsilda. Šādā veidā pagatavo augu lapas, ziedus, lakstus, kā arī tos augus un tā daļas, kas satur vielas, kas vārīšanas laikā sadalās (vitamīni, ēteriskās eļļas u.c.). Izvilkuma pagatavošanai izmanto arī termosu – augus aplej ar karstu ūdeni un slēgtā termosā nostādina 6-8 stundas.

Farmācijas doktore Vija Eniņa skaidro, ka augu tinktūru gatavo, izmantojot lielāku spirta koncentrāciju, piemēram, piparmētru tinktūrai – pat 90 %. Savukārt ekstraktos ir tikai 20 – 30 % spirta. Tas atkarīgs no izmantoto augu aktīvajām vielām – vienas labāk ekstrahējas spirtā, citas ūdenī, vēl citas – eļļā. Aptiekās, piemēram, ir nopērkama gan vilkābeļu tinktūra, gan ekstrakts. Mājās gatavotajiem augu uzlējumiem spirtā izmanto lielākoties degvīnu (40 % spirta), tādēļ izvilkums ir pa vidu starp ekstraktu un tinktūru. Jāņem vērā gan izmantoto drogu aktīvās vielas, gan vēlamais iznākums. Gan ekstraktus, gan tinktūras dozē pa pilieniem.

Ziedes

 Paredzētas ārīgai lietošanai. Iegūst kaltētas augu smalkas daļas, ekstraktu, ēteriskās eļļas vai pulveri sajaucot ar augu eļļu, dzelteno vazelīnu, medu vai svaigu sviestu utt. Ņem attiecībā 1:4 (1 daļa augi, 4 daļas saistvielas). Ziedes saistvielu kompozīcija – 1 daļa bišu vasks, 5 daļas augu eļļa, 4 daļas sviests. Jāatceras, ka mājas apstākļos pagatavotās ziedes nesatur konservantus un jāuzglabā ir ledusskapī (protams, arī tad uzglabāšanas laiks ir krietni mazāks nekā rūpnieciski ražotajām ziedēm). Ja ziedes nokrāsa glabāšanas laikā izmanās, tā nav vairs derīga lietošanai!

Saldēšana

Ziedēšanas laikā plūcu pļavas ķērsu, pērkoneni, zvēreni un žodzeni. Tām ir tīkami rūgtena garša, pat maigāka nekā redīsam. Der arī mārrutka ziedi. Labs ir ziedošs rapsis, tikai jāraugās, lai nav miglots. Pērnā gada rapšu lauka malās parasti ir izsējušies atsevišķi augi, tādus ziedus drīkst ņemt. Rapša ziedi garšo līdzīgi kā kāposta kacens.

Ziediņus ar visām lapiņām sasaldēju. Vienā maisiņā lieku trīs dažādus augus. Ziemā izmantoju salātos. Aukstajā gadalaikā ir maz krāsu, saldētie ziedi šķīvī priecē, piešķir īpašu aromātu un labu garšu.

Salasu pumpurus no jebkuriem plaukstošiem kokiem. Sablendēju, pievienoju saldo krējumu – tādu, kas paredzēts putošanai, nevis liešanai pie kafijas –, izveidoto putriņu pildu tukšas asorti kārbas iedobumiņos (pareizāk būtu ledus kubiņiem paredzētajās formiņās), pārklāju ar plēvīti un lieku saldētavā. Lielisks skaistumkopšanas līdzeklis, ar ko rītos norīvēt seju, bet vislabāk – visu ķermeni. Kad kādu brītiņu tāda pumpurota esmu pastaigājusi pa istabu, eju dušā. Āda mīksta un samtaina, pašsajūta lieliska. Pumpuru vietā var izmantot rožu ziedlapiņas, liepziedus, ābeļziedus. Var gatavot nelielu porciju, taču pumpuru un ziedu laikā labāk sarūpēt krājumus visai ziemai.

Ledus gabaliņos iesaldēju raspodiņus, ceļmallapas, mārsilu, raudeni, melisu, gaiļbikšu ziedus vai ko citu. Nevajag ņemt cietus augus, kā arī tos, kas krāso vai izdala piensulu.
 Sasmalcinu augu, iejaucu ūdenī un saleju ledus formītēs. Gaiļbikšu vai citus ziedus lieku veselus. Skaistie ledutiņi noder padzēriena vēsināšanai. Lieku arī karstā tējā – ledus kūst, augs gozējas pa krūzi. Saldētus ziediņus uzlieku salātiem.
 Zaļo ledu izmantoju arī mundrumam. Ziemā, kad pamosties grūti, noberzēju seju. Miegs un nogurums kā ar roku noņemts.

Eļļas

 Paredzētas ārīgai un iekšķīgai lietošanai. Augu ēteriskās eļļas šķīst augu valsts izcelsmes eļļās, piemēram, olīveļļā, saulespuķu vai mandeļu eļļās, radot ārstniecisku ekstraktu.

 Eļļai pievieno nedaudz svaigus aromātiskos augus (lapas, ziedus). Maisījumu novieto uz 2-3 nedēļām saulainā vietā un nostādina, periodiski saskalojot. Šajā laikā augu aktīvās bioloģiskās vielas izdalās un sajaucās ar augu eļļu. Gatavo eļļu izkāš un glabāšanai sapilda dekoratīvā necaurspīdīgā un noslēdzamā traukā. Ja ir vēlme palielināt eļļas saturā esošo augu vērtīgo vielu daudzumu var atkārtoti pievienot svaigus augus un vēl kādu laiku nostādināt saules gaismā.

 Eļļas var arī pagatavot līdzīgi kā novārījumus. Ņem 60g augus, 1 gāzi eļļu un 4 glāzes ūdeni. Maisījumu vāra uz lēnas uguns 4-8 stundas, līdz izgaro ūdens. Aromātiskos augus nevāra, bet pievieno eļļai un nostādina 24-48 stundas. Mazāk jūtīgus augus (krustnagliņas, sinepju sēklas) var vārīt tikai eļļā uz lēnas uguns dažas stundas. Tikpat veiksmīgi eļļai var ievienot svaigu augu sulu un arī vārīt līdz izgaro liekais šķidrums (ūdens)

 Šādas bagātinātas augu eļļas izmanto kā masāžas eļļas, pievieno vannas peldes ūdenim, pielieto ādas kosmētiskai kopšanai un mutes domu skalošanai (smaganu un zobu profilaksei un ārstēšanai, mazina sliktu elpu).

Sauju vaivariņu ziedu pārleju ar eļļu, noturu, lieku ledusskapī; pretiesnu līdzeklis ieziešanai degunā, jūtot pirmos saaukstēšanās simptomus.

Tā ļauj izvilkt no auga vēlamo, piemēram, antioksidantus, lai šādi bagātinātu produktu pēc tam varētu pievienot kādam citam ēdienam. Kad pirmais eļļas uzlējums izlietots, biezumus var droši papildināt ar nākamo porciju – guvums būs tikpat vērtīgs. Eļļu var lietot arī labākai visa auga saglabāšanai: traukā iepresē produktu, pārlej ar eļļu, līdz šķidrums izsūcies līdz dibenam, un liek vēsumā glabāties. Lieliska piedeva salātiem, zupām. Vai ārīgai lietošanai.

Pulveris

 Iegūst no kaltētām un saberztām augu daļām (saknēm, lapām, graudiem, augļiem un ogām). Trauki, kuros glabā pulverus ir cieši noslēdzami.   Augu pulverus pielieto ja ir nepieciešams pagatavot maisījumus no daudziem augiem (20 un vairāk). Pulverī augu aktīvo vielu koncentrācija ir lielāka nekā svaigos augos, tāpēc pagatavojot produktus augu devas izvēlas 2-4 reizes mazākas. Pulveru produkti sāk iedarboties ātri, bet to iedarbība nav ilgstoša.

“Amerikāņu dietologi pierādījuši, ka cilvēkam vajadzīgas 90 barības vielas: 59 minerālvielas, 16 vitamīni, vismaz 12 aminoskābes un 3 taukskābes. Šāda daudzveidība nepieciešama katru dienu, jo kaut ko uzkrāt visam mūžam organisms nevar,” apgalvo zāļzinis Jānis Ulmis.

Viņš ir pārliecināts, ka pirmajā vietā iedarbīguma ziņā ir blendēti zaļie kokteiļi svaigā veidā visplašākajā augu izvēles daudzveidībā. Izpētīts, ka lielākais daudzums vērtīgo vielu atrodas nevis auga starpšūnu šķidrumā, bet tieši šūnu lizokamerās. Ar zobiem tās nav iespējams sašķaidīt tā, lai organisms varētu izmantot visu vērtīgo, toties blendēšana to paveic lieliski. Otrajā vietā – pulverizēto augu kokteiļi, trešajā – tējas.

“Pulveri gatavojot, augus attīru no piemaisījumiem, sasmalcinu apmēram 10 līdz 15 milimetru gabaliņos, beru uz sietiem, ik pa laikam apmaisu! Lai tas notiek ātrāk, žāvēšanā ieteicams izmantot papildu siltumu vai ventilāciju. Tiklīdz stiebriņš liecot lūst, droga gatava. Gatavais produkts jāglabā sausumā, tumsā, papīra maisos.”

Īstā madara, matuzāle, gaiļbiksītis, lakacis, mātere, ehinaceja, brūngalvīte, bitene, māllēpe, sūrene, vērmele, puplaksis, kas latviešiem gremojamā zāle, vībotne, kazene, avene, baldriāns, ugunspuķe, sīkziedu kazroze, pēterene, skābene, trejkrāsu vijolīte, priežu pumpuri, egles jaunās skujiņas, maura retējs, kalmes sakne, meža zemenāji, vīgrieze, ancītis, biškrēsliņš, pelašķis, lucerna, nātre, pļavas dzelzene, dižzirdzene, plikstiņš, naudulis, amoliņš, āboliņš – vismaz lielāko daļu šo organismam nepieciešamo augu minimuma vajadzētu iekļaut savā ēdienkartē.

Katra no izkaltētajām drogām jāsamaļ. Jārēķinās, ka ne visi augi ļaujas smalcināšanai vienlīdz labi. Priežu pumpuri un dumbrāju zaķpēdiņa pūkojas, grūti samalt meža zemenājus un vībotnes, tomēr ģimenes vajadzībām pietiek ar kafijas dzirnaviņām.

Pēc samalšanas pulveris jāattīra no lapu un stiebru dzīsliņām un visiem iespējamajiem piemaisījumiem, pēc tam jāizsijā. Kad iegūts daudz pulverizētu sastāvdaļu, no tām gatavo veselības augu daudzkomponentu salikumu. Drogas var lietot arī pa vienai, taču tā viegli pārdozēt un kaitēt veselībai.

Gatavojot veselības kokteili ģimenes lietošanai, droši var jaukt kopā visu savākto augu pulverīšus. Jo plašāku izvēli organismam piedāvāsim, jo precīzāk tas atlasīs sev nepieciešamo. Lielākā gudrība un noslēpums – daudzveidībā.

Šādus zaļos pulverkokteiļus, kas satur minerālvielas (makro un mikroelementus), vitamīnus, aminoskābes, dabīgas antibiotikas, šķiedrvielas, kas tik ļoti katru dienu nepieciešamas zarnu mikrofloras labajām baktērijām, lai spētu nodrošināt mūsu imunitāti, dēvē par trešās tūkstošgades antioksidantiem jeb terapeitisko pārtiku.

Vienkāršākais veids, kā veselības kokteiļus lietot – pievienot gatavai biezzupai vai citam ēdienam, kam vairs nav vajadzīga papildu termiskā apstrāde. Citādi karstumā virs 45 grādiem pulveris daļu sava dzīvīguma spēka zaudē. Var arī trīs reizes dienā ieņemt pa karotītei pulvera un uzdzert ūdeni.

Viens mīnuss, ar ko jārēķinās, pulverizēšanai tomēr ir. Daudzus augus vācam, tikko raisās pirmais ziediņš, bet citi bieži vēl ir pumpuri. Nereti gadās, ka pumpuriņā kāds kukainis ir iedējis to, kas žāvējot un pulverizējot bojā neaiziet. Tāpēc malumā reizēm mēdz iemesties kodes. Ar to jārēķinās un – jāsamierinās. Bet uzglabājam zaļos pulverus tumšā un sausā vietā.

Paterizējam

Pieneņu saknes notīra, pārlej ar ūdeni (1:10), pasterizē. To pašu dara ar dadžu saknēm. Var pasterizēt nevis saknes, bet to sulu. Pirms lietošanas dadžu un pieneņu spēka novilkumu saleju kopā, ja tā bijusi sula, atšķaidu. Labākai garšai prasās skābs – pievienoju nedaudz citrona vai citu skābumu, lietoju dzīvesspara atjaunošanai gan vienu, gan kopā ar bērza sulu.

Čatnijs

Iztīru no sēklām mežrozes augļus (grūtākais šajā procesā!) un saberu katlā. Pārleju jāņogu vai ābolu sulu, lai tā nosedz augļus, ieberu rozīnes un vāru, kamēr augļi mīksti. Pievienoju nedaudz eļļas un etiķa, pēc garšas cukuru vai medu un vāru, kamēr iegūst samērā biezu masu. Jo ilgāk glabājas, jo čatnijs kļūst garšīgāks.

Ekstrakts

 Koncentrēti izvilkumi no augu valsts izejvielām.

 Novārījumu karsē 4-6 stundas. Izgaro liekais ūdens un veidojas ekstrakts. Karsē līdz sākotnējais novārījuma apjoms uz pusi samazinās.

Emulsija

 Pagatavo sajaucot ekstraktu vai stipras koncentrācijas novārījumu (uzlējumu) ar augu eļļu. Emulsiju glabā ledusskapī. Pirms lietošanas emulsiju saskalo. Ja glabāšanas laikā emulsijai mainās nokrāsa, tā nav vairs derīga lietošanai.

Losjons

 Ūdens – spirta sajaukums, kas satur augu aktīvās vielas. Augu spirta uzlējumam pievieno vārītu ūdeni attiecībā 1:2 vai 1:3. Izmanto kosmētiskiem mērķiem.

Sīrups

 Biezi un saldi šķidrumi, kurus gatavo sajaucot cukura sīrupu ar augu ekstraktu, uzlējumu. Sīrupu konservācijai pievieno nedaudz spirtu. Sīrupus izmanto kā piedevu mikstūrām, novārījumiem ar vienu no mērķiem mazināt iespējamo nepatīkamo garšu un smaržu.

Litra burku viršu ziedu pārleju ar ūdeni, lai augi tajā mazliet peld, uzvāru, atdzesēju, nokāšu, pievienoju cukuru (litram šķidruma kilograms cukura), nedaudz skābuma, piemēram, citronskābi, uzkarsēju līdz pirmajam burbulim un uz pagrabu prom. Ja mājās mazi bērni, tieši tāpat var pagatavot arī citu veselības augu sīrupus: no pelašķiem – būs pret klepu, no māllēpeņu ziediem – pret bronhītu, no liepziediem, ceļmallapām, āboliņa galviņām – lai neķeras klāt saaukstēšanās kaites.

Salasa smaržīgus ziedus – madaras, vīgriezes, plūškoku vai mežrozes ziedlapas. Uzleju verdošu ūdeni. Jo īsāks brīdis no noplūkšanas līdz ūdenim, jo smaržīgāku sīrupu iegūst, tāpēc vislabāk, ja iespējams to gatavot turpat pļavā. Lai iegūtu stiprāku sīrupu, pēc 5 minūtēm ziedus nokāšu un ielieku nokāstajā ūdenī nākamo porciju ziedu. Uzlējumu nokāšu, pievienoju cukuru un uzvāru. Saleju nelielās pudelēs vai burciņās. Lieliska un garda piedeva augļiem, biezputrai, biezpienam, krēmam, saldējumam.

Ziedlapiņas cukurā

Saplūcu mežrozes ziedlapiņas, kreses, dienziedes, kliņģerītes vai citus ziediņus. Katru ziedu iemērcu sakultā olas baltumā un cukurā. Citi dara to pašu ar otu – pārziež un tad uzbirdina cukuru. Ziedus nožāvēju un glabāju stikla burkā, izmantoju ēdiena dekorēšanai.

Ledus

 1 ēdamk. augus aplej ar 1 glāzi karsta ūdens, nostādina 30 min. Tad uzlējumu izkāš un salej pa formiņām un novieto saldētavā. Izmanto kosmetoloģijā, kulinārijā.

Spirta uzlējums

 Uzlējumi – šķidri spirta, ūdens – spirta, spirts – ēteriskie izvilkumi no augu valsts izejvielām, kas iegūts bez termiskās iedarbības un bez ekstragenta atdalīšanas. Uzlējumā izmanto 40-70%-tīgu spirtu vai kvalitatīvu degvīnu. Gatavo attiecībās 1:5 vai 10 (1 daļa augi, 5 vai 10 daļas spirts). Novieto vēsā un tumšā vietā ievilkties (labāk izvēlēties tumša stikla traukus) uz 7 – 40 dienām (atkarībā no mērķa kā tiks uzlējums izmantots un augu sastāva). Periodiski saskalo un samaisa. Iegūto uzlējumu izkāš un filtrē. Uzlējumam ir jābūt ar nostādināto augu smaržu un garšu. Glabā tumšā vietā, cieši noslēdzamos stikla traukos, istabas temperatūrā.

Ārstnieciskais un garšas vīns

 Lai pagatavotu mājas apstākļos zālīšu vīnu ņem labākās kvalitātes balto, sarkano vai kādu citu saldo vīnu. Vienam litram vīna pievieno aptuveni 30-40 g augus. Komponentus saliek cieši noslēdzamā traukā un nostādina tumšā vietā, istabas temperatūrā. Pareizi veicot filtrāciju bagātinātos vīnus var uzglabāt pat vairākus gadus.

Sulas

 Svaigus augus noplūc, sasmalcina un izspiež sulu. Sulas pirms lietošanas var sajaukt ar minerālūdeni, pienu vai saldināt ar medu. Lai sula būtu mazāk kairinoša tai var pievienot rīsu vai auzu novārīju, medu (1-2 tējk. uz ½ glāzi sulas). Izspiestās sulas izlieto uzreiz, tās nav paredzētas glabāšanai.

 Šim nolūkam var izmantot arī kaltētus augus. Pagatavo sulas aizvietotāju – kaltētus augus sasmalcina un aplej ar ūdeni kas pēc svara divas reizes pārsniedz augu masas svaru. Nostādina 24 stundas un izkāš.

Pasta

 Zālītes samīca līdz veidojas biezas putriņas konsistences masa. Kaltētiem augiem pievieno nedaudz ūdeni un samīca līdz veidojas pastai līdzīga masa. Augu pastas var pagatavot tās bagātinot ar medu, augu eļļu, nerafinētu cukuru. Sausās piedevas izmanto ar svaigiem augiem, šķidrākās – ar kaltētiem augiem. Piedevas ņem divas reizes lielākā daudzumā nekā augu masa. Pastas izmanto ārīgai lietošanai. Var izmantot kā izejvielu uzlējumiem un novārījumiem.

Piena novārījums

 Pagatavo šādās devās – 30g augi, 1 glāze piens, 4 glāzes ūdens. Periodiski maisot vāra uz lēnas uguns līdz izgaro ūdens. Dažkārt pagatavo novārījumu tikai ar pienu, tad augus izvēlas pulvera veidā.

Kompreses

 Kompresēm ierasti izmanto svaigu augu lapas. Bet tik pat labi var izmatot kaltētus augus, kas ir iepriekš uzbriedināti siltā ūdenī. Lielisks piemērs ir pirtsslotu izmantošana.

Piedevas vannas peldēm

 Vanna ar aromātiskajiem augiem ir viens no vispatīkamākajiem veidiem kā tos izmantot gan ārstnieciskiem, gan profilaktiskiem mērķiem. Var izmantot kādu vienu konkrētu augu, vai arī vairāku augu maisījumu. Vienai vannai vidēji nepieciešams aptuveni 100 g kaltētu augu masa, no kuras pagatavo uzlējumu vai novārījumu. Ārstnieciskās zāļu vannas ir lielisks dabisks līdzeklis organisma veselības nostiprināšanai, tā aizsargspēju paaugstināšanai.

Smaržīgie miega spilventiņi

 Kaltētus augus ievieto lina vai zīda auduma kulītēs. Kulītes izveido tik lielas cik ir nepieciešanas, piemēram, priekš, bērna spilventiņa tā būs mazāka, pieaugušajiem attiecīgi lielākas.

Krāsainās popūrijas

 Kaltētus augus sapilda skaistas formas dekoratīvos noslēdzamos vai atvērtos lēzenos traukos vai vāzēs.

Recepte
 Pagatavo viena litra apjomā augu maisījumu no lavandas, rozmarīna, piparmētrām, melisas, rožu ziediem. Pievieno kaltētu citrona miziņu, nedaudz kliņģerīšu un kumelīšu ziedus. Piestiņā saberž pa ½ tējkarotei kanēli, sējas koriandru, un krustnagliņas. Visus komponentus samaisa un pievieno 25 gramus vijolīšu sakņu pulveri, dažus pilienus lavandas un rožu ēteriskās eļļas, lai nostiprinātu kopējo aromāta buķeti. Masu nostādina slēgtā traukā 4 nedēļas. Pēc tam izvieto vāzēs un citos dekoratīvos traukos kā interjera elementus telpu aromatizēšanai un vizuālas baudas gūšanai.

Recepte
 Izvēlas aromātu no dažādām piparmētru šķirņu lapām, melisas, smaržīgā miešķa, smaržīgās pelargonijas, rozmarīna, salvijas, timiāna, estragona, bazilika, rezēdas. Gatavajam augu maisījumam pievieno 2-3 karotītes aromāta pastiprinātāju – samaltas anīsa sēklas, krustnagliņas, kastaņus, koriandra sēklas, muskata riekstu, kanēli, citrona, apelsīna, miziņu. Slēgtie dekoratīvie trauki izdaiļo telpu un ja nedaudz atver vāciņu aromāts telpā atsauks atmiņā vasaras smaržas. 
 Zaļu krāsu saglabā kaltētas smaržīgās pelargonijas, vībotnes, lauru, melisas, visu veidu piparmētru, rozmarīna, salvijas, timiāna lapas. Baltā krāsa - jasmīna, kreimenes, rožu, baltā āboliņa ziedi. Zilā krāsa – gurķumētras, vijolītes, lavandas, rozmarīna, izopa, raudenes ziedi. Sarkanā un rozā krāsa – raudenes, rozes, malva, savvaļas neļķes ziedi. Dzeltenā krāsa – kumelītes, dārza rezēdas, dzeltena āboliņa, kliņģerītes un rozes ziedi.

Konfektes pret klepu

125 ml ūdens,  2 ēdamkarotes ar kaudzi klepus tējas maisījuma,  200 g cukura

  • 1. Katliņā ieber vajadzīgos ārstniecības augus, uzlej ūdeni, uzliek vāku un uzvāra. Trauks jāizvēlas aptuveni 10 reizes lielāks par ūdens tilpumu, jo masa vāroties ceļas uz augšu un var ātri pāriet pāri malām.
  • 2. Vāra uz mazas uguns aptuveni 20 minūtes, līdz tēja kļuvusi tumši brūna.
  • 3. Tēju izkāš caur sietiņu, lai nebūtu biezumu, izskalo katliņu un šķidrumu ielej atpakaļ katliņā.
  • 4. Pievieno cukuru un, nepārtraukti maisot, uzvāra uz straujas uguns.
  • 5. Masu lēni vāra uz mazas uguns, nepārtraukti maisot (vislabāk ar silikona karoti, jo pie metāla masa karamelizējas), līdz tā kļūst arvien biezāka.
  • 6. Ja uguns būs pārāk liela, masa nebūs pareizā konsistencē. Reizēm cukura kvalitātes dēļ sīrups sāk karamelizēties. Tad pievieno nedaudz ūdens un medus, izkāš sīrupu, tādējādi atbrīvojot to no kristāliem, un turpina vārīt. Kopumā vārīšana ilgst aptuveni 35 minūtes.
  • 7. Kad masa pavisam sabiezējusi un veido tādus kā diegus, karamele ir gatava. To pārbauda šādi: ņem ar karoti nedaudz masas, iegremdē aukstā ūdenī un pagaršo. Ja karamele līp pie zobiem, nepieciešams vēl mazliet pavārīt, savukārt, ja var pārkost, – sīrups ir labi savārījies.
  • 8. Gatavo masu ar tējkaroti liek uz pergamenta vai cepampapīra, veidojot mazas konfektes. Kad tās atdzisušas un sastingušas, ietin mazos papīriņos (piemēram, sagriežot cepampapīru 8 x 8 cm kvadrātiņos) vai uzkaisa pūdercukuru, lai nesalīp. Glabā hermētiskā traukā.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties