latvijaspirts.lv
      
2020. gada 27. februāris
 FOTO DVD>>>>>>>>
PROGRAMMA
ПРОГРАММА
Presei
Latvijas pirtnieki - Латвийские банщики - Latvien sauna specialist
Десант литовских баньщиков - Lietuviškos pirties bičiulių draugija
Сергей Слубский (Maskava)
» Официальный отчет "РусПар" об участии Росс
» Баня в Латвии
BARREL pirts
Piratesauna (Ādaži)
Arido pirtis (Viļņa)
Daktera Tereško tējas
Ivita Pičukane, pirtniece
Baltijas SPA asociācija - Балтийская СПА ассоциаця - MasterClass
Чырва Николай - остеопат (St. Pēterburga)
Māris Laubergs - masieris
Pirts cepures no Beverīnas
Viktorija Jusel (Viļņa) - radošā darbnīca
Inetas radošā darbnīca
Ezotērikas un skaistumkopšanas centrs - Skaistumam un Harmonijai
Medrievę, передвижная баня
Līga Nulle, masiere
Roberts Grīslis - Ajūrvēda - Аюрведическая баня
Pirts skola
Anita Reščenko, pirtniece (Zemeņu krastiņi)
Jāņkalnu lauku sēta
Dzintara dziednīca
Viktors Djundiks, masieris, Su-Džok praktiķis
Georgs Celitāns, aromaterapeits
Farmācijas muzejs
Baldones dūņas
Pirtis - Viesu mājas - Бани - Гостевые дома - Sauna - Guest houses
Latvijas Radio ziņas: Vasaras festivāls "Latvijas pirts 2011"
Pirtniekiem sava skola!
Latviešu pirts festivāls - ekspertiem un zaļknābjiem!
Runā eksperti
Latvijas pirtnieki satiekas Brūveros
Pirts dienas Brūveros
Ko pirtī var paņemt dzemdību pieredzei
Atjauno pirtnieka profesiju
Ko pirtī var paņemt dzemdību pieredzei

15.08.2011 Linda Rozenbaha, portāla sadaļas "Veselība" redaktore
http://la.lv

Ļāvos pierunāt sevi izmēģināt pirtnieka pērienam "Pirts skolas" preses konferences laikā – tā, protams, notika pirts telpās.

Vienmēr klausoties pirtsmīļu atsauksmēs, manī bija gan intriga – nu par ko viņi tā „fano"? - gan šaubas – it kā pirtī esmu bijusi (bez profesionāla pirtnieka), bet neko TĀDU neesmu sajutusi... Tomēr pēc neilgās – pusotras divu stundu garās – pēršanās ar pirtnieku es dabūju "pagaršot" un sajust, kas tas ir. Tikai mazliet, bet – āķis lūpā.

 

Linda Rozenbaha, la.lv rubrikas "Veselība" redaktore, dūla. Dūla ir īpaši mācījusies atbalsta persona topošajiem un jaunajiem vecākiem, kas atbalsta sievieti gaidību un dzemdību laikā, palīdz sagatavoties radībām. Lindas dzīves moto: "Piedzimt un dzīvot pilnasinīgi."

 Mans pirtnieks bija Vilnis Lejnieks un varēja just, ar kādu Attieksmi viņš pieskaras aprūpējamā ķermenim. Saudzīgi un ar Cieņu. Tā kā pirts bija ļoti uzkarsēta, man, iesācējai, par karstu, viņš man uz sejas uzlika vēsas, mitras slotiņas, ar vārdiem: „Linda, tagad tu būsi mežā". Viņš aicināja uzminēt, kas tās par slotiņām, kas gan man, pilsētniecei, nebija pa spēkam.

Ķermeniski nepierastas sajūtas, dažas izpausmes pat biedējošas – tik tālu es viena pirtī neietu, svarīgi bija, ka blakus ir zinošs cilvēks, kas skaidro notiekošo.

Skaidrojums par to, ka manas fiziskās sajūtas, piemēram, tirpas rokās, ir normāla parādība, nomierināja. Tagad zinu, ka no pirts jāiet ārā tad, ja rodas krampji.

Pēc divkāršas pēršanās mani ieveda aukstā baseinā. Tad es sajutu to, kas pirtī ir citāds. Atgūlos pret pirtnieka roku, otru turēju otra pirtnieka rokā. Un ļāvos... Kaut ne līdz galam, atzīstu. Bet tiku, sevi pazīstot, tālu. Sajūta bija kā mazliet nerealitātē - tas ir tā saucamais izmainītās apziņas stāvoklis, no kā taču gadsimtiem ilgi mūsu senči nav bijušies. Man likās, ka mani griež, bet prāts, kuru atslēgt pilnībā atslēgt grūti, teica, ka tas nemaz nav iespējams – otrs pirtnieks ir uz sauszemes un riņķī man nevar apskriet. Tad vēroju savas mainīgās sajūtas, un tas vienkārši bija skaisti... Vēroju, cik daudz spēju otram uzticēties un cik - ne...

Es arī sajutu, kāda tipa pirtnieks ir manējais. Sapratu, ka man noteikti vajadzīgas tās četras stundas, kāds caurmērā ir pirts rituāls, lai „galvu aizmestu prom". Ka vajag pilnīgi izbrīvētu laiku, bez citām darīšanām, laiku, kad mierīgi, rāmi un ilgi iepazīties ar pirtnieku, lai sajustu, ka tevi pieņem tādu, kāds tu esi un vari būt spontāns – patiesībā tā ir ļoti liela uzticēšanās deva un intimitāte. Tagad man pat liekas, ka pirtnieka amats ir kas līdzīgs vecmātei vai dūlai. Tikai radīšanas svētki šeit citi. Iekšēji.

Šis var būt dziļš veids, kā iepazīt sevi. Ne velti psihoterapeits un pirtnieks Juris Batņa runā par pirti kā par latviešu psihoterapiju. Te patiešām var sajust, kā es spēju uzticēties – citiem, sev, dzīvei... Man pat liekas, ka uz šādu pirts procedūru varētu doties sievietes, kuras plāno bērniņu. Jo vēlāk dzemdībās šī prasme uzticēties sev, citiem, pasaulei, noderēs. Te varēs arī sajust, kas varētu traucēt uzticības pilnai attieksmei.

Man liekas, ka šādai pirts procedūrai nevajag kompāniju.

..Aizgāju mirdzošām acīm.

 

galerija