latvijaspirts.lv
      
2019. gada 17. jūlijs
Atgriezties uz sākuma lapu
Pirts skola
Pirtnieki - skolas absolventi
Atjauno pirtnieka profesiju
Skolas izveide palīdzēs uzlabot pakalpojumu kvalitāti nozarē
Direktore ar pirtsslotu
«Iļģi» izdziedājuši veltījumu latviešu pirts rituālam- Tur Saulīte pērties gāja
Te nu tā ir - latviska pirts mūzika
Ļāvos pierunāt sevi izmēģināt pirtnieka pērienam "Pirts skolas" preses konferences laikā – tā, protams, notika pirts telpās.
Ziemas Slota 2013 (Video!)
Albums Tur saulīte pērties gāja aprīlī iekļuvis Pasaules mūzikas Top 20 Eiropā

 

Pirts Skola
Rīga, J. Asara iela 5, 133. kabinets,
Tālr. 26335578,25447393,
e-pasts:
info@pirtsskola.lv 

nauris@pirtsskola.lv

 

«Iļģi» izdziedājuši veltījumu latviešu pirts rituālam- Tur Saulīte pērties gāja

 Iļģi
Tur saulīte pērties gāja
©2011 Upe tuviem un tāliem SIA
http://ilgi.lv

 Latvijas mūzikas ierakstu Gada balvas 2011 uzvarētājs nominācijā "Labākais tautas mūzikas albums."

apollo.lv  
 9. decembris (2011)

Izdevniecības «Upe tuviem un tāliem» paspārnē, sadarbībā ar «Pirts Skolu» un «Biedrību Saulei», klajā laists mūziķu jaunākais veikums – CD «Tur Saulīte pērties gāja» – veltījums latviešu pirts rituālam.

Ieraksta producente Ilga Reizniece darbu raksturo tā: «Pirts latviešiem nav vienkārši vieta, kur mazgāties. Tā ir vieta, kur tikties ar pašu Dievu. Citiem vārdiem – baznīca.

Un pirtī latvietis ne tikai nomazgājas balts un tīrs, viņš arī savu dvēseli attīra un iesmaržina. Pirtsslotas nav vienkārši zari un lapas. Tās ir zāles vai pret visām slimībām, ar ko ļaudis mēdz sirgt. Prasme pirtsslotas sasiet, bet jo īpaši – pareizi darbināt, nepiemīt visiem. Tie ir lasīti ļautiņi, kuri var uguni saujā nest!

Laikam jau Latvijā labi pirtnieki (un pirtnieces!) ir tas pats, kas citviet šamaņi. Un mums, par laimi, tādu ir ne mazums! Savukārt pirms viņiem bijuši gudrie pirts būvnieki, stiprie krāsniņu mūrnieki, vectēvi un vecmātes...

Paldies viņiem visiem! Viss bijis un ir. Pietrūcis tikai tādas – skaidras un nesteidzīgas, tantriskas, mantriskas, tomēr vispirms jau – latviskas mūzikas, kas jūs spirdzinātu un atveldzētu, iedvesmotu pirms pēriena vai atgrieztu atpakaļ pēc lidojuma..., bet galvenais – paildzinātu to laimes sajūtu, ko gūstam īsteni latviskā pirts rituālā.

Te nu tā ir. Latviska Pirtsmūzika.  Bet, ja Jums šobrīd nav pieejama latviešu pirtiņa, nekreņķējieties! Paklausieties šo mūziku un būsiet tikpat kā pirtī pērušies.

Lai jums palīdz!
Apaļš kā pūpols! Vesels kā pūpols!
Paldies, paldies!»
«Iļģi» arī šoreiz nemainīgā sastāvā – Ilga Reizniece, Māris Muktupāvels, Gatis Gaujenieks, Egons Kronbergs un Mārtiņš Linde. Vienā dziesmā dzirdama arī Irīnas Mihailovskas balss.

Datums : 2011.12.08.
Autors: Baiba Kušķe, Latvijas Radio
Klajā nāk "Iļģu" mūzikas albums "Tur saulīte pērties gāja"

Šādu mūziku "Iļģiem" radīt rosinājuši Latvijas pirtnieki, kuri jau sen izjutuši tieši latviskas pirts mūzikas trūkumu. Ierakstā līdzās balsij un instrumentiem dzirdamas arī dažādas pirts skaņas.

Šodien klajā nāk grupas "Iļģi" jaunais mūzikas albums "Tur saulīte pērties gāja", kurā iekļauta grupas oriģinālmūzika par pirts tēmu. Šādu mūziku "Iļģiem" radīt rosinājuši Latvijas pirtnieki, kuri jau sen izjutuši tieši latviskas pirts mūzikas trūkumu. Ieraksti diskam veikti ne tikai studijā, bet arī pirtī, tādēļ līdzās balsij un instrumentiem diskā dzirdamas arī dažādas pirts skaņas.

"Iļģu" dalībniece Ilga Reizniece stāsta, ka ideja par latvisku pirts mūziku radusies pirms aptuveni 5 gadiem, kad viņa pie saviem draugiem Jura un Aelitas Batņām viņu Vecumnieku pirtī izbaudīja pirmo īsto, profesionālo pērienu. Toreiz viņi pārrunājuši, ka tas ir ļoti dīvaini, ka latviešiem ir tik izsmalcināti pirts rituāli, taču trūkst īsti latviskas, relaksējošas pirts mūzikas. Tagad grupa "Iļģi" šādu mūziku radījuši.

Diskā iekļauta galvenokārt "Iļģu" oriģinālmūzika, un tikai divās dziesmās ieskanas tautasdziesmas motīvi. Disku protams var klausīties arī ārpus pirts, bet vislabāk jau tomēr pirts priekštelpā - atpūtas brīžos pēc sviedrēšanās un pēršanās. Ilga Reizniece stāsta, ka viņas draugi pirtnieki jau to novērtējuši un atzinuši par ļoti labi piemērotu esam.

Diskā dzirdēsim arī katram pirtī gājējam tik tīkamo skaņu, kad uz akmeņiem tiek uzmests pirts gariņš, kā arī ritmu, ko pirtī rada pēršana ar pirtsslotām. Disks tiešām ierakstīts ne tikai studijā, bet arī pašā pirtī.

Pirts skaņas diskā organiski sapludinātas kopā ar balsi, koklēm, vijoli, ģitāru, kalimbu, ģīgu, arī perkusijām. Diska 7 kompozīcijas it kā iziet cauri visam pirts rituālam, sākot no pirts kurināšanas un noslēdzot ar pateicību par labo pēršanos.

Grupai grūti klājies ar īstā nosaukuma atrašanu diskam, sākotnējais variants bijis "Mazā pirts mūzika", līdz beidzot tomēr izšķīrušies par labu nosaukumam "Tur saulīte pērties gāja", kas vairāk izceļ tieši latvieša ciešo saikni ar dabu.

Ciešā saikne ar dabu ļoti tieši izpaužas arī latviskajā pirtī, kas izceļas ar īpaši bagātīgu augu izmantojumu. Latviešu pirts ir ļoti zaļa pirts.

"Iļģu" disks "Tur saulīte pērties gāja" nāk klajā šodien, bet tuvākais koncerts, kurā varēs dzirdēt grupu "Iļģi" notiks 20. decembrī RTU.

 

galerija