latvijaspirts.lv
      
2019. gada 21. jūlijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
> Biedrība "Latvijas pirts"
> ES projekti
> Ar pirtslietām arī var pelnīt
> Pirts eksperts: Pirts ir labsajūta, ne sacensība!
> Biedrība Latvijas Pirts vēlas piesaistīt vairāk tūristu
> Starptautiskajā pirtnieku čempionātā uzvar Lietuvas un Krievijas pārstāvji
> Pirts pakalpojumi kļūst pieprasītāki, arī pirtnieku Latvijā netrūkst
> Latviešu pirtis iekļautas starp izcilākajiem apslēptajiem ceļojumu galamērķiem
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Pirts eksperts: Pirts ir labsajūta, ne sacensība!


 Gerda Pulkstene, TVNET 
14. augustā, 2010

Konsultē Gvido Zinkevičs, pirtnieks, masieris, dziednieks,
biedrības "Latvijas pirts" dibinātājs
.

Pēc nesenā traģiskā gadījuma Somijā, kad saunas sacensībās no pārkaršanas pirtī gāja bojā vīrietis un otrs sacensību dalībnieks tika pie 90% apdeguma, nolēmām pakonsultēties ar pirts ekspertu, lai jums pastāstītu par it kā visiem zināmo, bet tajā pašā laikā maldīgo priekšstatu par pirtī iešanu un pirts drošību.

 Lietas, kas jāievēro pirtī: gaiss, karstums un mitrums

 Atmosfēras stāvokli kopumā raksturo gan temperatūra, gan relatīvais mitrums. Mitrums ir mainīgs, no 0 līdz pat 100%, bet gaisa temperatūra mainās no 30 līdz 150 °C.

 “Būtiskākā ir pirts atmosfēra, kur jābūt pietiekami daudz skābeklim, līdz ar to ļoti būtiska ir ventilācijas sistēma. Ne velti pirtīs liek arī logus, ar kuru palīdzību telpu var ātri izvēdināt pēc vajadzības,” stāsta pirtnieks Gvido Zinkevičs.

 Ja pirtī ir metāla krāsniņa, gaisa aprite ir būtisks faktors. Kā stāsta Gvido, nozīmīgi ir arī pirts akmeņi, kas jāizvēlas rūpīgi. Pirtnieks pēc savas pieredzes iesaka žadeīta akmeņus, kas dodot mīkstu garu.

 “Žadeītu iegūst Sibīrijā, un tas ir ļoti piemērots saunās un pirtīs jau tāpēc vien, ka tam ir itin liela siltumietilpība, īpaši labi uzsūc un izstaro siltumu, izturīgs pret pēkšņām vides pārmaiņām, kuras notiek, strauji mainoties temperatūrai. Tāpat žadeīts neizdala nekādas indīgas gāzes,” uzsver Gvido. Žadeīts, salīdzinot ar  parastiem akmeņiem, uzsūc ūdeni divas reizes, bet bieži arī ievērojami mazāk. Tas nozīmē, ka, pārliets ar ūdeni, tas savu temperatūru maina pamazām, nevis ar visu jaudu uzreiz.

  Temperatūra 95 oC ir kritiskā gara uzmešanai, tomēr grūti noteikt optimālo pēršanās temperatūru jo tā mainās atkarībā no sezonas un krāsns - telpas attiecībām.

  Pirts vietas un lietas, no kurām jāuzmanās

 “Protams, tā jau ir pati kurtuve, kurai noteikti ir jābūt aizsargbarjerai. Svarīgs faktors, lai starp krāsni un lāvu nebūtu šaura atstarpe – te ir jābūt normālam platumam, lai cilvēkam nedraudētu uzgrūšanās krāsnij,” stāsta Gvido Zinkevičs.

 Jāuzmanās ar pirts grīdām, kuras nedrīkst būt slidenas! Bīstamas ir grīdas, uz kurām krājas ūdens (nepietiekošas caurplūdes traps vai nepietiekams grīdas slīpums – noteces kritums).

 Pirts būvniekiem ir jāpievērš uzmanība arī pirts lāvu atstarpēm – lai tās nebūtu par platu un neapdraudētu cilvēku, kāpjot lejā no augšējās lāvas. Tāpat jāpievērš uzmanība, vai nav bojātas jebkādas elektroierīces.

 “Tāpat risku var radīt nenorobežots vai nepareizi izvēlēts gaismas ķermenis, kas atrodas pērtuvē. Neatbilstoša materiāla un  nepareizi veramas durvis ar metāla rokturi,” stāsta Zinkēvičs. “Bīstami ir arī no koka nopilējuši sveķi.” Tas saistāms ar nepareizu pamatmateriālu un apdares materiālu lietošanu sienām, griestiem, lāvām (skujkoki).

  Cilvēku riska grupas pirtī iešanā

 Katrs organisms ir individuāls, un katram ir nepieciešamas individuālas metodes, kā veikt pirts procedūru. Īpaši jāuzmanās cilvēkiem, kuri pieskaitāmi pie jebkādas riska grupas.

 Pirts apmeklējums nav ieteicams cilvēkiem, kuri slimo ar:

 •  psihiskām kaitēm;
 • hipertoniju, ko pavada sirds un nieru mazspēja;
 • smagām ādas slimībām un infekcijām;
 • akūtām acu un ausu slimībām;
 • akūtu anēmiju;
 • izteiktu asinsvadu sklerozi;
 • onkoloģiskām kaitēm;
 • epilepsiju;
 • diabētu, ja novēro acidozi;
 • smagām nieru hroniskajām slimībām;
 • vispārējo aterosklerozi;
 • vispārēju organisma hipertoksikozi.


“Kā arī cilvēkiem, kuriem šajā brīdī ir jebkādu saslimšanu akūts periods. Pirts ir noderīga pret saaukstēšanos, bet, ja esi saslimis jau kādu laiku – pirts visu var tikai pasliktināt.

  Tāpat nevajag doties pirtī, ja nesen bijušas galvas traumas vai pašreiz uz ķermeņa ir čūlas, kuras var sākt asiņot. Tiem, kuriem ir novērots organisma vājums, tāpat ir jākonsultējas ar ārstu kā citiem iepriekšminētajiem,” atgādina pirtnieks.

  Pirts ir momentāni jāpamet, ja sajūti:

 •  * sirdsklauves;
 • * spiediena paaugstināšanos galvā;
 • * jebkādas sāpes ķermenī;
 • * sliktu dūšu;
 • * uzbudinājumu;
 • * pārlieku lielu muskuļu atslābumu, miegainību.

  “Tāpat līdzās esošajiem cilvēkiem ir būtiski pamanīt, ja kādam pirtī strauji mainās sejas krāsa. Sarkanums ir dabīga ādas reakcija uz karstumu, bet, ja cilvēks kļūst bāls, steidzami viņš jānogādā ārpus pirts telpas, vēsākā vietā,” stāsta pirtnieks Gvido Zinkevičs.

 Pirmā palīdzība pirtī - katram jāpārzina!

 Kā uzsver pirts eksperts, daudzi cilvēki pārāk vieglprātīgi izturas pret iešanu pirtī, tāpēc būtiski ir informēt par nelaimēm, kas var notikt pērtuvē, un kā tad rīkoties.

ĢĪBONIS. “Ģībonis var rasties ne vien slimiem, bet arī gluži stipriem un veselīgiem cilvēkiem, ja nepareizi tiek veikta pirts procedūra. Tas var pēkšņi rasties, ja pārāk ātri mainās telpas temperatūra – ieejot pirtī vai izejot no tās,” skaidro Gvido. “Parasti tas pāriet 1-5 minūšu laikā, ja ne – tad iemesls ir nopietnāks.” Tad cietušajam jāatrodas pilnīgā miera stāvoklī, līdz ierodas mediķi. Ja iestājas ģībonis, cietušais jāiznes vēsākā telpā, jānovieto guļus uz muguras un jāpaceļ kājas, lai asinsrite novirzītos uz galvu. Var dot paostīt ožamo spirtu.

 SMAKŠANAS SAJŪTA. Kā atklāj pirtnieks, pērtuvē cilvēkiem var rasties arī viegla smakšanas sajūta, ko izraisa asinsvadu sieniņu spazmas elpceļos: “Parasti tad kļūst arvien grūtāk elpot, paliek zilganas lūpas un pirkstu gali. Tāpat novērojama pulsa paaugstināšanās. Nereti ir sāpes krūtīs,” smakšanu apraksta Gvido. “Tad ķermeņa augšdaļu un ceļus  aplaista ar aukstu ūdeni 30 sekundes līdz 3 min. Noderīga ir masāža.”

  Masē kaklu apkaklītes rajonā: priekšējo krūškurvja daļu virzienā uz augšu gar piena dziedzeriem, plecus un muguras augšējo daļu. Masāžu veic 10-15 min.

 KARSTUMA DŪRIENS – rodas, pārkarsējot organismu, kas noved pie centrālās nervu sistēmas traucējumiem. Pazīmes: paaugstināta ķermeņa temperatūra; galvassāpes un reiboņi; slikta dūša un vemšana, aritmiska elpošana. “Jābūt īpaši uzmanīgiem, jo cilvēks šādi viegli var arī zaudēt samaņu,” brīdina pirtnieks. “Cietušais jāpārvieto vēsā telpā. Noteikti jānogulda, zem galvas paliekot spilvenu. Var atvēsināt galvu ar mitriem dvieļiem. Var dot padzerties tēju, kas stimulētu sviedru izdalīšanos, tādējādi samazinātu ķermeņa temperatūru.”

 APDEGUMS. Karstais pirts tvaiks var radīt I pakāpes ādas apdegumus. Simptomi -  apsarkums, audu uztūkums, dedzinoša sajūta un čulgu parādīšanās. “Uz apdegušās ķermeņa vietas jāliek spirta apsējs vai komprese ar spirtu, kālija permanganāta šķidrumu un ožamo spirtu,” zina stāstīt pirtnieks. “Noteikti apdeguma vieta ir jāparāda mediķiem.”

 Nosacīti pirtis var iedalīt:

 •  Sausā gaisa pirts – temp. 90 – 110 °C, mitrums 5% – 10%; praktizē arī – temp. 120 – 140 °C, mitrums 5% – 10%; 
 • Mitrā gaisa pirts - temp. 75 – 90 °C, mitrums 20 – 35%; 
 • Tvaika pirts - temp. 45 – 65 °C, mitrums 40% – 65%; praktizē arī – temp. 65 °C, mitrums 65%; praktizē arī – temp. 70 °C, mitrums 65%; 
 • Tvaika (ūdens) pirts - temp. 40 – 45 °C, mitrums 100%.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties