latvijaspirts.lv
      
2019. gada 17. jūlijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
> Jauku Jums lasīšanu!
> Pirts veidi
> Pirts evolūcijas vēsture
> Melnās (dūmu) pirtis
> Pirts folklora
> Tautas ticējumi
> Vasaras saulgriežu pirts
> Ziemas saulgriežu pirts
> Ziemassvētku pirts
> Veļu laika rituālā pirts
> Pētām pirts veidus
> Saulgriežu pirts maģija
> Saulgriežu pirts veselai miesai un garam
> Saulgožu pirts rituāls
> Saules Pirts - pirts rituāls, sauna ritual, банный ритуал, Viesturs Luka-Indāns
> Ražots Latvijā - Baltā pirts
> Pirts rituāls vasaras saulgriežos
> Pirtīžas
> TV Spektrs: Laikmets, personības, notikumi - Pirtis (14.01.2013.)
> Noslēpumainie pirts rituāli – līgavām, zīdaiņiem un citiem
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Noslēpumainie pirts rituāli – līgavām, zīdaiņiem un citiem


 Info avots www.kasjauns.lv
07.septembris 2012/ Anda Leiškalne

Pirts nav tikai fiziskās mazgāšanās veids – pieredzējušu pirtnieku vadībā atklāsies gan seni un interesanti pirtī veicami rituāli, gan garīgās, emocionālās un enerģētiskās sakārtošanās noslēpumi, kurus vērts izdzīvot un izbaudīt.

Līgavas muguras mazgāšanas rituāls, kas ir sena alternatīva pēdējā laikā iecienītām vecmeitu ballītēm, dzemdības pirtī, pirtīžas jeb jaundzimušā pirts rituāls, mīlestības pirtiņa, enerģētiskā pirts, meditācijas un sarunas ar Dievu – tā ir tikai daļa no latviešu pirts senajām tradīcijām, kuras piekopj latviešu pirtnieki.

Pirtīžas un dzemdības
Pavisam nesen kāda pirtnieka sieva pēc vecām tradīcijām dzemdēja pirtī. Laimīgais tēvs atceras, ka dzemdību laikā uz pirts jumta nolaidies pat stārķis. Tomēr dzemdības pirtī mūsdienās nav tik populāras, kā pirtīžas – pirts rituāls, kuru veic jaundzimušajam un mātei astotajā dienā pēc dzemdībām.
„Mūsdienu Latvijas sievietēm pirtī nav jādzemdē. Manā pirtī tas nenotiks,” visai strikts ir pirtnieks un pirts skolas „Lielzemenes” pasniedzējs, ārsts un psihoterapeits Juris Batņa. Ja dzemdībās gadās kādi sarežģījumi, katrs mirklis ir no svara, lai sniegtu mūsdienīgu palīdzību, kas pieejama vien slimnīcā. „Cik ātri no lauku pirtiņas dzemdētāju ir iespējams nogādāt slimnīcā,” retoriski jautā Batņa. Tomēr pirtīžas, rituāls, kurš notiek astotajā dienā pēc dzemdībām viņa pirtiņā noticis ne vienreiz vien.
Senatnē latviešu sievietes dzemdēja pirtī. Tā kā dzimtzemniekiem ārsti nebija pieejami, dzemdībās pieņēma vecmāte, kas parasti bija arī dziedniece un zāļu zinātāja. Pirmajā nedēļā māmiņa ar mazuli dzīvoja pirtiņā, raudzībās nāca citas sievietes. Pirmās nedēļas laikā mazuļa nabiņa bija apdzijusi un astotajā dienā – dienu pirms krustabām  notika pirmā rituālā pirts diena – pirtīžas jeb saru dzīšana.  Rituāla laikā bērniņu nomazgā un viņa ādu izmasē ar mātes pienu, bet māmiņa saņem savu pirmo maigo „pēršanu” pēc dzemdībām ar sievu slotām. Pirtīžu rituāla laikā notiek arī saru dzīšana – mazuļa ādu masējot ar mātes pienu vai maizes mīklu atbrīvo no augļa sierveida ziedes paliekām, kura grūtniecības laikā kā biezs krēms sargāja mazuļa ādu no izmirkšanas augļūdeņos.
Pirts rituālā apmīļo un pateicas arī māmiņas augumam un dzemdei par brīnišķīgi paveikto darbu – mazuļa iznēsāšanu un dzīvības došanu.

Sena alternatīva vecmeitu ballītei
Līgavas muguras mazgāšana – tas ir rituāls, kuru piekopa līgava ar savām māsām un draudzenēm pirms laulībām. Daudz labāks par no Amerikas ienākušo tradīciju svinēt vecmeitu ballītes, komentē Juris Batņa. Visus rituāla sīkumus gan viņš neatklāj, taču tam ir nozīme, lai pirms kāzām nomazgātu visu lieko visu slikto ne tikai fiziski, bet arī emocionāli un garīgi. Pašā vakarā muguru līgavai viņai nezinot ierodas mazgāt arī māte. Tā ir reize, kad pirms kāzām paņemt no dzimtas daudz sievišķās enerģijas un spēka, tā ir meditācija un spēcinošs piedzīvojums.
Mūsdienās pāri pirms laulībām piekopj līdzīgu pirts rituālu, kurā piedalās topošie laulātie. Bet daži pāri citus gadus atkārto šo pirts mīlestības rituālu un apgalvo, ka tas ļoti stiprinot un padarot dziļākas savstarpējās attiecības.
 
Labs pirtnieks spēj atbrīvot neticamu laimes un harmonijas sajūtu.

Satikt Dievu
Latviskā pirts no citām atšķiras ar plašu no dažādiem augiem sietu slotiņu izmantošanu. Iespējams, tradicionālajā krievu pirtī un citās pēriens ar pirtsslotām ir skaistāks un fiziskā ziņā izkoptāks, taču latviskā pirtī vairāk strādā dažādo pirtsslotu enerģētika. Latvietim pirts ir vieta, kur satikt Dievu, parunāties ar sevi, meditēt.
„Tradicionāli pirts ir Māras dievnams. Un uz dievnamu neviens neiet piedzerties, pieēsties vai rīkot orģijas. Pirts ir svēta vieta, kur ar noteiktu rituālu palīdzību sevi sakārtot,” dziļi pārliecināts ir pirtnieks un psihoterapeits Juris Batņa.
Pirts ir iedarbīga ne tikai fiziskās, bet arī psiholoģiskās un garīgās sakārtošanās vieta. Prasmīga pirtnieka vadībā notiek dziļa atslēgšanās no ikdienas un tā pielīdzināma efektīvākajiem psihoterapijas paņēmieniem. Pirts rituāls ļauj ieiet izmainītos apziņas stāvokļos, transā, kas savukārt dod cilvēkam pieeju saviem zemapziņā slēptiem resursiem. Tie palīdz gan tikt galā ar ikdienā uzkrātajiem uztraukumiem, ar stresa pēdām, būt laba profilakse slimībām un ļaut zemapziņai atrast gan dažādu problēmu risinājumus, gan ceļu uz veselību.
Nav divu vienādu piršu un pat vienam pirtniekam atšķiras reize no reizes. Tāpēc ieteicams uzticoties intuīcijai izmēģināt dažādas pirtis un pirtniekus. Katram pēršanās rituāli nedaudz atšķirsies, katram būs savas stiprās puses – vai tā ir augu izvēle dažādās peramajās slotiņās, gara uzmešanas un vadības meistarība, izšūpošana zāļu palagos, vai tā ir masāža, dziedniecība, skaistumkopšana vai seno rituālu pārzināšana vai garīgās un emocionālās attīrīšanās prasmīga vadība vai vēl kaut kas cits. Arī pie tā paša pirtnieka katrā reizē būs savas nianses. Tomēr Latvijā ir pietiekami daudz sertificētu un zinošu pirtnieku, kuru pieredzi vērts izbaudīt, lai pēc tam kaut ko no tā izmantotu arī savās pirtiņās peroties.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties