latvijaspirts.lv
      
2019. gada 17. jūlijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
> Jauku Jums lasīšanu!
> Pirts veidi
> Pirts evolūcijas vēsture
> Melnās (dūmu) pirtis
> Pirts folklora
> Tautas ticējumi
> Vasaras saulgriežu pirts
> Ziemas saulgriežu pirts
> Ziemassvētku pirts
> Veļu laika rituālā pirts
> Pētām pirts veidus
> Saulgriežu pirts maģija
> Saulgriežu pirts veselai miesai un garam
> Saulgožu pirts rituāls
> Saules Pirts - pirts rituāls, sauna ritual, банный ритуал, Viesturs Luka-Indāns
> Ražots Latvijā - Baltā pirts
> Pirts rituāls vasaras saulgriežos
> Pirtīžas
> TV Spektrs: Laikmets, personības, notikumi - Pirtis (14.01.2013.)
> Noslēpumainie pirts rituāli – līgavām, zīdaiņiem un citiem
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Pētām pirts veidus


 Info avots
SievietesPasaule pēta  sievietespasaule.lv
Pētām pirts veidus
Autors: Ruta Zimnoha
Pievienots: 21.03.2013.

Ko tur pēra, ko tur pēra
 Mīļas Māras pirtiņā?
 Ilzi pēra mīļa Māra,
 Veselības gribēdama.
            (latviešu tautas dziesma)

Mums latviešiem pirts jau kopš senatnes uzskatīta par vietu, kur atgūt veselību. Tā bijusi vieta, kur pasaulē laisti bērni, dziedētas dažādas kaites, atgūts skaistums un jaunība, zīlēta nākotne, lūgta Māras, Laimas vai Dieva labvēlība, kā arī veikti dažādi auglības rituāli.
Mūsdienās reti kur vairs atrodama pirtiņa, kas analoga tai, kādā pērās mūsu senči. Pirtis kļuvušas modernākas, pieejamas dažāda veida pirtis, mainījušies pirts rituāli. Mainījusies arī pirts nozīmē mūsdienu steidzīgā cilvēka ikdienā. Pirtī tiek pavadīts daudz mazāk laika. Vairs tikai retais cenšas ievērot mūsu senču pēršanās rituālus. Vieniem pirts ir vieta, kur pa retam izklaidēties draugu kompānijā, citam ierasts rituāls pēc sporta nodarbībām, kādam SPA procedūru neatņemama sastāvdaļa.
Tomēr jāatzīst, ka tā ir bijis arī agrāk. Papētot vairāk, kad un kur radusies pirtī iešanas tradīcija, jāsecina, ka mūsdienu cilvēks apvienojis dažādu nāciju pirts tradīcijas. Turklāt ikvienam ir iespējams izvēlēties, kādā pirtī doties – tvaika, sausā gaisa, infrasarkano staru pirtī, turku, romiešu vai izvēlēties kādu citu ķermeņa karsēšanas veidu. Tas atkarīgs no pirts apmeklējuma mērķa – vienkārši relaksēties, dziedināt kādu noteiktu kaiti, nodzīt lieko svaru, uzlabot savu izskatu vai gūt ko citu no pirts apmeklējuma.

 Pirts veidi
Pirts un pirtī iešanas tradīcijas jau kopš senatnes ieņēmušas ļoti svarīgu lomu daudzu nāciju ikdienā. Laika gaitā šīs tradīcijas ir mainījušās, sajaukušās un viena otru papildinājušas. Tomēr visu pirts procedūru vienojošais faktors ir fizioloģiskā iedarbība uz cilvēka organismu. Pirtis veicina pastiprinātu sviedru izdalīšanos, kas nodrošina vielmaiņas galaproduktu un toksīnu izvadīšanu no organisma. Karsta gaisa, ūdens kontrasta procedūru, kā arī dažādu aromātisku vielu iedarbība labvēlīgi iespaido un stimulē visas organisma funkcijas. Pēc pirts apmeklējuma cilvēka kopējais veselības stāvoklis uzlabojas un harmonizējas. Gluži tāpat uzlabojas psihoemocionālais stāvoklis.

Pirtī būtisku lomu spēlē divi faktori – temperatūra un relatīvais gaisa mitrums. Mitrums mainās no 0-100%, savukārt temperatūra dažādās pirtīs svārstās no 30-150 grādiem pēc Celsija. Balstoties uz šiem faktoriem tradicionāli pirtis nosacīti var sadalīt: sausā gaisa pirts, mitrā gaisa pirts, tvaika pirts un ūdens pirts. Bez tradicionālajām pirtīm ir sastopamas arī dažādas specifiskas ķermeņa karsēšanas metodes.

Tradicionālās pirtis

Sausā gaisa pirts jeb sauna
Par sausās gaisa pirts dzimteni nereti tiek uzskatīta Somija, tādēļ tā tiek dēvēta arī par „somu pirti”. Patiesības labā gan jāsaka, ka tikpat labi par šīs pirts izcelsmes valsti varētu uzskatīt ikvienu no ap Baltijas jūru un līdz pat Urālu kalniem mītošajām tautām, jo 19. gs. otrajā pusē sausā gaisa pirts bija pazīstama visām šai apvidū dzīvojošajām tautām. Tomēr somi laikam ir vienīgie, kuriem ir sava leģenda par saunas rašanos. Leģenda vēsta, ka reiz divus brāļus, kuri bija devušies medībās pārsteigusi sniega vētra. Licies, ka jau gals klāt, līdz uzdūrušies pamestam mednieku namiņam. Iekurinājuši pavardu, bet namiņa sienas un jumts no vecuma bija satrunējis un gaužām cauri. Sniegs pa cauro jumtu kritis tieši uz pavarda un radījis karstu tvaiku, kas telpu sasildījis un paglābis brāļus no nosalšanas. Atgriezušies mājās, brāļi savus piedzīvojumus pastāstījuši citiem ciema iedzīvotājiem un uzcēluši pirmo namiņu, kur varēja sasildīties ar karsta tvaika palīdzību jeb saunu.

Sausā gaisa pirtī temperatūra var sasniegt +140 līdz +160 grādus pēc Celsija, bet mitruma saturs ir 5-15%. Tomēr, ja tiek runāts par nacionālo somu pirti, gaisa temperatūra nepārsniedz +100 līdz +110 grādus, kas tiek uzskatīta par visoptimālāko saunas temperatūru. Siltuma avots ir krāsniņa, kas tiek apkurināta ar malku vai elektrību. Virs krāsniņas tradicionāli tiek novietots neliels akmeņu krāvums, kas sakarsē saunas gaisu.

Sausais gaiss ir viegli panesams un atvieglo sviedru izdalīšanos. Šādā pirtī mazāk intensīvi tiek sakarsēti audi, nemainās gāzu apmaiņa plaušās, tiek atviegloti termoregulācijas procesi, un karstums ir vieglāk izturams. Ne velti ir teiciens, ka saunu varot apmeklēt ikviens, kas ir spējīgs līdz tai nokļūt. Saunas karstā gaisa iedarbība obligāti tiek apvienota ar aukstām ūdens peldēm. Tradicionāli pirts slotiņas izmantotas netiek. Gaisu var aromatizēt, izmantojot ēterisko eļļu maisījumus, kas iedarbojas uz organismu kā ārstnieciskā inhalācija.

Saunas iedarbība ir atslābinoša un ieteicama vecākiem cilvēkiem, bērniem, pēc slimību rehabilitācijas periodā un sportistiem. Pēc karsēšanās tiek ieteikts veikt masāžas un dažādas skaistumkopšanas procedūras.

Mitrā gaisa pirtis
Tiek izšķirtas divu veidu mitrā gaisa pirtis:

Melnās (dūmu) pirtis.
Šīs pirtis ir īpašas ar to, ka ir ļoti dabiskas. Pati pirts ēka ir celta no baļķiem, un arī tās jumta segumam tiek izmantoti dabiski materiāli – niedres, skaidas, sūnu velēnas. Melnajām pirtīm ir mazi lodziņi, durvis un šķirbas sienā. Tām nav dūmvada. Krāsns ir liels akmeņu krāvums, uz kura tiek novietots katls ūdens sildīšanai, bet zem šī krāvuma tiek dedzināta malka, kas sakarsē akmeņus.

Sakarsētie akmeņi ir vienīgais siltuma avots šādā pirtī. Karstums ir vienmērīgs un vienādi spēcīgs. To palielina, uz karstajiem akmeņiem uzmetot garu, akmeņus prasmīgi apšļakstot ar siltu ūdeni.

Kurināšanas laikā dūmi cirkulē pa telpu, un sodrēji uzkrājas uz krāsns akmeņiem, griestiem un sienām, nodrošinot pirtī sterilu vidi. Dūmi satur formaldehīdus, kas ir vieni no labākajiem antiseptiķiem. Tieši tāpēc šādu pirti mūsu senči izmantoja kā dzemdību zāli, jo tā saimes mājā vistīrākā un drošākā vieta mātei un mazulim.

Melnās pirtis būvēšanas izmaksu ziņa ir vienas no lētākajām, diemžēl problēmas rada tas, ka nav daudz meistaru, kuri prastu uzbūvēt tradicionālo melnās pirts krāsni.

Slapjā jeb krievu pirts.
Ļoti daudziem visticamāk nāk prātā filmas „Likteņa ironija jeb vieglu garu!” galvenā varoņa teiktais: „Katru gadu, Vecgada vakarā, mums ar draugiem ir tradīcija iet pirtī...” Tiek uzskatīts, ka pirmās, kas izmantojušas slapjo pirti bijušas tieši senās slāvu ciltis, turklāt dažādi pirts rituāli bijusi neatņemama cilvēka ikdienas sastāvdaļa. Tādēļ tā tiek dēvēta arī par „krievu pirti”. „Krievu pirtis” rakstītajos avotos pirmo reiz minētas mūsu ēras pirmajā gadsimtā. Ūdens procedūras, apliešanās un pēršanās ar slotiņu Senajā Krievijā tika plaši izmantotas. Jau 5. m. ē. gs. Bizantijas vēsturnieks Kesārijs Prokopijs apraksta slāvu pirts pēršanās tradīcijas un to, cik būtiska vieta slāvu dzīvē ir pirtij. Šī pirts no melnās pirts atšķiras ar to, ka šai, līdzīgi kā saunai, ir iebūvēts dūmvads un dūmi pirts telpā nenonāk. Siltuma avots ir krāsns, kas tiek kurināta ar malku vai elektrību. Karstuma avots, gluži kā saunā ir akmens krāvums virs krāsns. Slapjajā pirtī, atšķirībā no saunas, tiek uzmests gars un izmantotas pirts slotas.

Slapjā pirtis nav iedomājamas bez pirtsslotu un dažādu augu izmantošanas. Karstā gaisa iedarbība un masāža ar pirts slotu uzlabo asinsriti organisma locītavās un uzlabo visu funkcionālo procesu apmaiņu organismā. Tiek atslābināti muguras muskuļi un no organisma izvadītas dažādas šlaktvielas, arī sāls.

Dziednieciska loma ir arī zariem un augiem, no kā pagatavotas pirtsslotas.

- Bērzs un ozols aktivizē imūno sistēmu hronisku saslimšanu gadījumos, normalizē arteriālo spiedienu, izārstē poliartrītu, palīdz pret veģetatīvo asinsvadu distoniju. Ozola un bērza slotas tiek izmantotas radikulīta ārstēšanā, kā arī saaukstēšanās gadījumos.

- Pirts slota no nātrēm palīdz pret radikulītu un mazina nervu sistēmas spriedzi.

- Liepu slotiņas palīdz novērst galvassāpes, maigi iedarbojas uz nierēm, jo tām piemīt urīndzenošs efekts, pastiprina sviedru izvadīšanu. Tām piemīt nomierinošs efekts, palīdz ātrāk sadziedēt brūces, paplašina bronhus, slimību gadījumos samazina ķermeņa temperatūru. Liepu slotiņas ir labs palīgs saaukstēšanās gadījumos.

Tvaika pirts
Tvaika pirtis tikušas lietotas jau ilgi pirms mūsu ēras. Tās pazinuši senie romieši un grieķi. Šajās pirtīs gaisa mitrums ir tuvu 100%, līdz ar to svīšana nerada ādas atdzišanu, jo sviedri šādā mitrumā nevar iztvaikot un dzesēt ādu. Ķermenis svīst intensīvāk un asinsrite kļūst vēl intensīvāka, radot lielāku slodzi sirdij. Tvaika pirts temperatūrai tikai nedaudz jāpārsniedz ķermeņa temperatūru, 37˚C, citādi sirds tiek pārslogota. Tvaika pirts labākā īpašības: tiek mazināts stress, iztīra elpceļus, atjauno ķermeni. Kombinējot pirti ar siltu dušu, var iegūt nomierinošu efektu, savukārt, kombinējot ar aukstu dušu, var panākt atsvaidzinošu un enerģijas pārpilnu rezultātu. Būtiska ir tvaika pirts iedarbība uz elpošanas ceļiem. Palielinātā gaisa mitrumā elpošanas gļotādas tiek pastiprināti mitrinātas un ir spējīgas efektīvi uzņemt ārstnieciskās vielas, tiek veikta inhalācija. Tādēļ arī tvaika pirtī būtiska ir aromātisko eļļu un zālīšu lietošana.

Pie tvaiku pirtīm pieskaitāmas arī dažādos SPA centros un kūrortos piedāvātās romiešu un turku pirtis, kas veidotas, mūsdienās integrējot senatnīgas pirtī iešanas tradīcijas.

Ūdens jeb japāņu pirtis
Japāņu pirts īpatnība ir tāda, ka pēršanās telpā virs krāsns ir liela muca vai koka baseins ar sasildītu ūdeni. Mucā atrodas soliņš, uz kura sēž vai atlaižas pusguļus. Ķermeņa augšdaļa līdz sirdij atrodas virs ūdens un tiek sviedrēta ar ūdens siltajiem tvaikiem. Privātajās pirtīs jeb OFURO, šis ūdens tilpnes ir nelielas un piemērotas vienam cilvēkam, savukārt sabiedriskajās pirtīs jeb SENTO tilpnes ir lielākas un līdzinās baseiniem, kuros var ievietoties 5-8 cilvēki.

Ūdens tilpnē sildās apmēram 4-5 minūtes, pēc tam noslaukās un ietinās halātā. Pēc tam atpūšoties, guļot uz kušetes aptuveni stundu, turpinās svīšana. Paralēli tiek dzerta tēja. Tie, kas vēlas samazināt lieko svaru, lai labāk svīstu, ietinas vilnas segā. Pēc tam sviedrus nomazgā un vēl stundu pavada lēnās pastaigās svaigā gaisā.

Citas ķermeņa karsēšanas metodes
Bez tradicionālajām pirtīm, pirts prieku mīļotājiem pieejamas gan modernas pēc mūsdienu tehnoloģijām veidotas pirtis, gan dažādas specifiskas sentēvu ķermeņa karsēšanas metodes.

Infrasarkano staru pirtis
Šo pirti izgudrojuši japāņi. Galvenais pirts elements ir speciāla lampa, kas parasti tiek ievietotas nelielās ar koku apstrādātās kamerās. Pirtī temperatūra ir salīdzinoši zema, apmēram 50˚C, taču infrasarkano staru starojums dziļi ieiet ķermenī un sasilda to no iekšienes, un izraisa svīšanu.

Infrasarkano staru pirtis pēdējā laikā ir pieprasītas, jo aizņem salīdzinoši maz vietas, kabīni iespējams iebūvēt pat dzīvoklī. Pie tam tai nav nepieciešam liela jauda, līdz ar to tā ir ekonomiska. Protams, izpaliek tradicionālās pirts šarms.

Ir atklāts, ka regulāras infrasarkanās pirts procedūras samazina holesterīna līmeni asinīs, līdz ar to arī sirds saslimšanas. Tāpat kā tradicionālajā pirtī, svīšanas rezultātā organisms tiek atbrīvots no dažādiem toksīniem, turklāt šāda ķermeņa sasildīšana paplašina asinsvadus un veicina asins cirkulāciju. Infrasarkanie stari pozitīvie ietekmē muskuļus un locītavas, novēršot sāpes tajos. Tiek palielināta organisma pretestība pret infekcijām un sadedzinātas liekās kalorijas.

Kriosauna
Vēl viens Japānā radies pirts veids. Apmeklējot kriosaunu uz ķermeni iedarbojas slāpekļa tvaiki. Zemā temperatūra organismā rada šoku, un tādā veidā liek aktivizēties visām orgānu sistēmām. Procedūras laikā cilvēks atrodas speciālā kamerā, bet visus procedūras procesus pie speciālas pults kontrolē operators. Aukstais slāpekļa gaiss ieskauj ķermeni līdz pleciem, bet galva atrodas virs augšējās kameras līnijas. Procedūras laikā cilvēks var brīvi kustēties un sarunāties.

Kriosaunai galvenokārt ir tonizējošs, uzmundrinošs un veselību nostiprinošs efekts. Taču tā palīdz arī ārstēt dažādas slimības: ostrohondrozi, radikulītu, atrītu un ar muskuļu tonusu saistītas sāpes.

Ciedru skaidu vannas
Ciedru skaidu vannas ir viens no nedaudzajiem Japānas pirts veidiem, kurā uz ādu neiedarbojas karsts gaiss, bet līdz 60 grādiem sakarsētas ciedru skaidas, lapas un no 60 dažādiem augiem gatavots ārstniecības augu maisījums. Skaidās iegrimst līdz kaklam un sildās 15-20 min. Pēc tam tiek veikta enerģiska ķermeņa masāža.

Šādā pirtī sviedri iesūcas skaidās, bet organisms pretī saņem milzīgu ārstniecisko vielu buķeti. Ciedru skaidu vanna uzsūc liekos taukus, atjauno ādu un iznīcina kaitīgās baktērijas.

Senlatviešu lapu suteņa vanna
Šādu vannu iesaka dažādu ādas un kaulu slimību gadījumos. Milzīgā kublā liek dažādu koku lapas, tās applaucē ar nelielu daudzumu verdoša ūdens. Kublam uzliek vāku un ļauj lapām sakarst. Tad slimnieks iegremdējas lapās līdz jostasvietai vai kaklam, sev apkārt apņemot biezu auduma gabalu, lai lapas tik ātri neatdzistu. Šādā vannā pavada no pusstundas līdz stundai.


Laikā, kad ļoti daudzus ietekmē saspringts darbs un stress, kad reizēm aizmirstam par sevi, pirts ir viens no veidiem kā palutināt sevi, kaut uz mirkli atpūsties un iegūt jaunus spēkus. Atliek tik izvēlēties savam dzīves veidam, vērtību skalai un tradīcijām piemērotāko pirti. Ķermenis ir mūsu gara mājoklis, un arī par šo mājokli ir jārūpējas, jo gars bez ķermeņa nav iedomājams. Ne velti senajiem romiešiem bija teiciens: Mēns sāna in corpore sāno – veselā miesā vesels gars.

 

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties