latvijaspirts.lv
      
2020. gada 20. janvāris
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
> Ko var pagatavot no augiem?
> Dakteri un zāļu sievas iesaka
> Tējas
> Sulas
> Ogas Augļi
> Medus
> Sēnes
> Garšaugi
> Savvaļas augi uzturā
> Rieksti, sēklas, žāvēti augļi
> Augi mūsu veselībai
> Indīgie augi
> Aizsargājamie augi
> Gemmoterapija
> Afrodiziaki
> Augi pret odiem un mušām
> Ārstniecisko augu dobe
> Greznie ārstniecības augi
> Aizsargājamie augi LU Botāniskājā dārzā
> Augi, kas minēti Svētajos rakstos
> Bērzu pumpuri
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Ogas - veselībai


 

Mellenes - spēcīgiem kauliem

Mellenēs ir izcili daudz antioksidantu, kas nozīmē to labvēlīgu ietekmi pret sirdskaitēm un vēzi. Mellenes nostiprina saistaudus, vēnu un kapilāru sieniņas. Tās satur daudz A vitamīna – karotīna, kas uzlabo redzi. Tāpēc mellenes uzskata par vienu no labākajiem fitoterapeitiskajiem līdzekļiem pret kataraktu. Tomēr mazāk zināma lieta ir tā, ka mellenes stiprina kaulus. Pētījumos atklāts, ka, lietojot pilnvērtīgi uzturā mellenes, ir iespējams uzlabot kaulu veselību. Mellenēs ir polifenols, kas ne vien piešķir ogām krāsu, aromātu un garšu, bet arī veicina kaulu šūnu augšanu. Polifenols arī likvidē brīvos radikāļus. Ogās ir arī kālijs, kas nepieciešams kaulu attīstībai, zobu veidošanās procesiem, nervu un muskuļu sistēmas normālai darbībai.

Zemenes zarnu veselībai

Zināms, ka zemenes satur ļoti daudz C vitamīna un ir lielisks dzelzs avots. Zemeņu unikālais sastāvs padara tās par ogām sirds slimību profilaksei, tās var palīdzēt samazināt iekaisumus un sāpes. Zemenes varētu dēvēt par dabas nesteroīdo pretiekaisuma līdzekli. Līdzīgi kā aspirīns vai ibuprofēns, zemenēs esošās vielas bloķē sāpes radošo enzīmu un var palīdzēt mazināt iekaisumu. Zemenes satur E un B grupas vitamīnus, kā arī daudz mangāna, kālija, kalcija, vara, kobalta un molibdēna. Paaugstināts dzelzs saturs zemenēs palīdz novērst anēmiju un nostiprina asinsvadus. Zemenēs ir daudz cinka, kas palielina libido, tāpēc ir pamats uzskatīt, ka zemenes ir «dabas Viagra». Zemenes ir lielisks līdzeklis pret aizcietējumu. Augstais šķiedrvielu saturs lieliski uzlabo zarnu darbību. Zemenēs 92% ir ūdens, bet 200 g zemeņu satur 16% no dienā nepieciešamās balastvielu devas.

Kazenes atmiņai

Kazenes ir bagātas ar C, K un E vitamīnu. Kazenes satur daudz bioloģiski aktīvu vielu - polifenolus un antociānus, kas palīdz saglabāt veselu sirdi un asinsvadus, kā arī var samazināt ļaundabīgo audzēju veidošanās risku. Kazenes nozīmīgā daudzumā satur mangānu, 100 g kazeņu nodrošina 32% no mangāna ieteicamās dienas devas. Kazeņu ekstrakts veicina smadzeņu šūnu rašanos, palīdz nodrošināt koordināciju, uzlabo līdzsvara funkcijas un stiprina atmiņu.

Avenes kā antiseptiķis

Avenes satur cukurus, pektīnvielas, organiskās skābes, askorbīnskābi, C vitamīnu, P, E, A, B grupas vitamīnus, karotīnu, bioflavonoīdus, PP vitamīnu, miecvielas, ēterisko eļļu, krāsvielas, minerālvielas (magniju, nātriju, kāliju, kalciju, fosforu, jodu). Dzelzs šo ogu sastāvā ir divas līdz trīs reizes vairāk nekā upenēs. 100 g aveņu satur 42% no dienā nepieciešamā C vitamīna daudzuma, 10% no dienā nepieciešamā K vitamīna daudzuma K vitamīns piedalās asins recēšanas faktoru sintēzē. Tā kā avenēm piemīt arī antiseptiskas īpašības, tās noder kā palīglīdzeklis augšējo elpceļu saslimšanu ārstēšanā un kā profilaktisks līdzeklis pret saaukstēšanos un vīrusiem.

Jāņogas asinsspiedienam

Jāņogas satur organiskas skābes, bioflavonoīdus, C vitamīnu, pektīnvielas, miecvielas, minerālvielas un šķiedrvielas. Jāņogas tautas medicīnā tiek izmantots kā diurētisks un sviedrējošs līdzeklis. Jāņogas uzlabo apetīti, veicina gremošanu, aktivizē zarnu trakta peristaltiku, tādējādi palīdzot samazināt aizcietējumus. Jāņogu sula palīdz saaukstēšanās un augstas temperatūras gadījumos. Jāņogas ir spēcīgs asins tīrītājs. Regulāra jāņogu lietošana uzturā uzlabo asins sastāvu.

Godži jeb Tibetas bārbeles enerģijai

Ogām piemīt antibiotiskas pretvīrusu īpašības, un vienlaicīgi tās ir stiprs antioksidants. Tās izvada no organisma toksīnus, attīra asinis, uzlabo nieru darbību un stiprina plaušas. Labvēlīgi ietekmē asins veidošanos un nervu sistēmu. Godži satur arī 21 minerālu un 18 aminoskābes, no kurām astoņas ir neaizstājamas (t.i., cilvēka organisms nav spējīgs tās sintezēt, līdz ar to tās ir jāuzņem ar barību). Tādā veidā ogas kļūst par vērtīgu olbaltumvielu avotu – tā saturs var sasniegt 11,7%. Augsts ir B1, B2, B6 un E vitamīnu saturs. C vitamīna Godži ogās ir 500 reižu vairāk nekā apelsīnos, bet dzelzs – 15 reižu vairāk nekā spinātos, un beta karotīna šajās ogās ir vairāk nekā burkānos.

Upenes pret novecošanu

Upenēm piemīt arī pretiekaisuma, sviedrējošas, urīndzenošas un pretcaurejas īpašības. Upenes arī paaugstina organisma spēju pretoties slimībām un uzlabo apetīti. Upenes satur daudz C vitamīna. 100 g upeņu satur 300% no dienā ieteicamās C vitamīna devas. Upenes bagātīgi satur antioksidantus, tās uzlabo asinsriti, palīdz novērst trombu veidošanos un samazina holesterīna līmeni asinīs. Zinātnieku pētījumi atklājuši, ka pastāvīga upeņu lietošana uzturā var novērst neirodeģenerējošu slimību iestāšanās risku, piemēram, Parkinsona slimību. Upenes nav tikai veselības, bet arī skaistuma oga, jo tajās esošās bioloģiski aktīvās vielas palēnina ādas novecošanās procesus.

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties