latvijaspirts.lv
      
2019. gada 27. jūnijs
JAUNUMI
NOTIKUMI
SAUNA IN LATVIA Latvian traditional bathhouse
БАНИ ЛAТВИИ традиции, народные ритуалы
DVD Latviešu tradicionāla pirts Latvian traditional bath
Grāmata PIRTNIEKU STĀSTI
LATVIJAS PIRTS DIENA
> MANIFESTS
> Манифест
> Latvijas pirts dienā Rīgā un novados aicinās iepazīt pirts tradīcijas
> Pirts diena Jēkabpilī atmodina sajūtu pasauli
BIEDRĪBA LATVIJAS PIRTS
VISS PAR PIRTS DZIVI
Pirts veidi
Pirts tradīcijas
Pirts padomi
Pirtsslotiņas
Pirts akmeņi
Pirts celtniecība
Aromaterapija
Ārstniecības augi
Dabas veltes
Veselība un skaistums
Mājas lietas
Svināmās dienas un tradīcijas
Mālu terapija
Garšaugi no Annas Šmites
Eglona Brūna saimniecība
IEPAZĪSTIES!
PIRTS SKOLA
Pirts Upesrūķi
Pirts Brūveri
Pirts Nāras
Pirts Azote
Pirts Kundziņi
Pirts Bērzaine
Pirts Avoti
Pirts Rozēni
Pirts Šalkas
Pirts Piekūni
Lauku sēta Jāņkalni
Pirts Pļavenieki
Pirts Spārītes pie Rāznas
Ezermalas - Pirtslietas
Brīvdabas muzejs
Meņģeļu pirts
Viktora Ķirpa Ates muzeja pirts
EKO SOLIS Dabīgas lineļļas - koka darvas krāsas, koka kubli
Dr. Tereško tējas
Kalējs Edvīns Šakalis
Latvijas pirts 2010 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2011 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2012 - Latvian sauna - Латвийская баня
Latvijas pirts 2013 - Latvian sauna - Латвийская баня
LATVISKIE PIRTS SVĒTKI 2015
Latvijas pirts svētki 2017
FORUMS
GALERIJAS
Pirts diena Jēkabpilī atmodina sajūtu pasauli


 Info avots: https://www.youtube.com/watch?v=6M1SLwGXdPY
Publicēšanas datums: 2012. gada 3. jūl.

Pirtī iešana latviešiem jau izsenis bijusi godā celta tradīcija. Laikiem mainoties, daudziem nav iespējas izbaudīt šo seno rituālu, tādēļ aizmirsušās arī zināšanas par to. Iejusties pirts gaisotnē jēkabpilieši varēja Jēkabpils Vēstures muzeja „Sēļu sētā", kur norisinājās Pirts diena. Tajā paraugdemonstrējumus un lekciju par pirts rituālu vadīja pirtnieks, dziednieks un Reiki meistars Vilnis Lejnieks. Viņš deva klātesošajiem apskatīt dažādas pirts slotiņas un pasmaržot tās.

 Vilnis Lejnieks stāsta, ka īstās zināšanas par pirts rituālu cilvēkam slēpjas sirdī: „Es domāju, ka cilvēki zina gana daudz, bet daudz kas ir aizmirsies. Kad uz pirti atnāk un to sajūt, visu priekšā pasaka sajūtas, ar prātu bieži vien nespēj saprast, ko pasaka sajūtas. Tā ir vairāk sajūtu pasaule, nevis prāta pasaule."

Arī pirtniece Valda Vītola no Gulbenes novada atzīst, ka vislabākais rezultāts izdodas, ja ļauj vaļu sajūtām. Viņa uzsver, ka svarīgi iet pirtī, nesteidzoties: „Nesteigties, nākt ar labām domām un ar konkrētu mērķi -- ko tu gribi pirtī iegūt. Labas domas, rāmi, lēnām, pamazām. Tā kā Dieviņš no kalna brauc, tā arī pirts rituālam jāiet rāmi, lēnām, pamazām."

Klātesošajiem tika dota iespēja pašiem uz savas ādas izbaudīt pēršanas procedūru, kas norisinājās sausā veidā uz īpaši sagatavotas kušetes. Pirts slotiņas Valdas Vītolas rokās pārvērtās par brīnumdarēm, bet pirtnieces skaitītās tautasdziesmas ļāva relaksēties gan miesai, gan garam. Vērojot pirtnieces veikto rituālu, ikviens varēja pārliecināties par latviešu tautasdziesmu dziļo nozīmi, kas slēpjas katrā vārdā. Daudzas no tām var saistīt ar cilvēka veselību. Pasākuma laikā interesenti varēja aplūkot dažādas pirts slotiņas, pie kurām pierakstīta katra auga iedarbība. Izrādās, Latvijā var atrast piemērotu zālīti teju ikvienai problēmai -- pirts slotā ievīti sparģeļi mazina izsitumus, ozollapas samazina dusmas, savukārt ievas slota sakārto attiecības. Elīna un Andis no Salas pirtī iet katru nedēļu un uz pasākumu atnākuši, lai papildinātu zināšanas: „Par pēršanos mūs vairāk interesē, kā to rituālu pareizi veikt. Par pirts slotiņām lasām, kāda iedarbība, kā pareizi kaltēt, kad jāvāc." Savukārt īstu pirts garu varēja uzmest izbraukumu pirtiņā, kas speciāli atceļojusi uz Jēkabpili, lai priecētu apmeklētājus.

Pirtiņas īpašnieks Jānis Krievs stāsta, ka pirtiņa tapusi pirms pieciem gadiem: „Šī ir pirmā pārvietojamā šāda veida pirts Latvijā. Ideja nāk no Somijas. Piecus gadus mēs viņu vizinām apkārt un priecējam cilvēkus."

 Pasākumā ikviens guva īpašu mieru un labsajūtu, ko radīja ne vien pirts slotiņu un zāles smarža, bet arī zāļu tējas. Bet īsto pieeju pirts rituālam katrs var iegūt, tikai ieklausoties savā sirds balsī, kas nes līdzi arī seno latviešu gudrības. Kā teic pirtniece Valda Vītola -- pēc pareiza pirts rituāla cilvēks jūtas kā runājis ar pašu Dieviņu: „"Pirtī gāju, pirtī teku, pirtī balta mazgājos. Pirtī mana dvēselīte ar Dieviņu runājās." Ja tu no pirts iznāc laimīgs, it kā no jauna piedzimis, tad ir bijis pareizs pirts rituāls. Un tas ir tas svētīgākais un labākais, ko es visiem novēlu." Sandra Paegļkalne

Reģistrētajiem
Epasts:
Parole:
 Reģistrēties